BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Брисел против Будимпеште: добили грдњу за поправке

Брисел против Будимпеште: добили грдњу за поправке
14.03.2013. год.

Поправке устава које је усвојио парламент Мађарске изазвале су жестоку критику од стране Брисела. Европска комисија обећава да ће прибећи легалним мерама како би вратила основни закон члана ЕУ европским нормама и вредностима. Незадовољни су не само у Бриселу: законодавна активност народних посланика изазвала је масовне акције протеста у мађарској престоници.

Никакве политичке агитације на радију и телевизији. Овлашћења Уставног суда нагло ограничити. Дипломци универзитета мораће да одрађују стипендију добијену за време школовања, и само у Мађарској. Луталицама и бескућницима казне и затвор. То су само неке новотарије у основном закону које је одобрила већина парламентараца. Такву подршку нацрт закона није добио случајно: скоро сва места у парламенту припадају десним конзервативцима нациолалистима, говори за Глас Русије директор Социолошког института из Будимпеште Пал Томаш.

- Пошто имају апсолутну парламентарну већину – две трећине места – они су почели да мењају устав. По мени, то је већ четврта поправка за годину дана. Све ове измене су усмерене на централизацију власти. Од демократске парламентарне државе ствара се држава са јаким председничким режимом. Супротстављају се Уставни суд, бивши предедници, опозиционе странке. Формира се прилично широки круг, који омета ово решење.

Руководство ЕУ још се раније обратило званичној Будимпешти са молбом да одложи усвајање пакета нових закона. По мишљењу посматрача, требало је проверити да ли поправке одговарају европским правним нромама. Устав за парламентарце било које земље треба да буде свети документ, а не просто скуп закона који могу да се мењају на сваком заседању, убеђен је експерт Међународног института за политичка истраживања Владимир Брутер.

- Мени се чини да било које мере које ограничавају политичку агитацију у медијима прво су неправне, крше права грађана на политичку делатност. Шта више, Мађарска већ 20 година није социјалистичка земља, у њој постоји прилично слободно законодавство. И и зеког разлога долазак десних конзервативаца на власт учинио је неопходним ревидирање низа основних ставова.

Европска комисија је већ обећала Будимпешти активне мере како би се њено понашање довело у склад са европским нормама. Треба рећи да се пред опасношћу од санкција Мађарска нашла још крајем јануара. Истина, тада су мађарског премијера прекорели због неправилне економске политике. Не обративши пажњу на упозорења, Виктор Оран је додао у списак грехова и политичке пропусте. И то без обзира на то што су казне које обећава Брисел врло сурове: од лишавања Будимпеште права гласа у Савету ЕУ до забране за издвајање средстава из европских и светских фондова.

Мада, ако се сагледа ситуација у целини, појављују се сумње у то да се санкцијама може спасити положај. Не ради се само о Мађарској. Криза зоне евра, као што је требало и очекивати, полако је прешла из економске у политичку раван. Оставка Филатове владе у Моладвији, кога активно лобирају европске структуре, покрет за излазак ЕУ из Немачке – само је неколико сламки из бремена које се навалило на леђа ЕУ. Која ће од њих бити последња?

Андреј Смирнов,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену

Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри

Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...


Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА