BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Крвава свадба: 21 година од убиства србског свата на Башчаршији

Крвава свадба: 21 година од убиства србског свата на Башчаршији
01.03.2013. год.

 Сарајево – Пре тачно 21 годину, испред Старе српске цркве на Башчаршији, у центру Сарајева, догодио се први етнички мотивисани злочин када су муслимани, предвођени Рамизом Делалићем, званим Ћело, убили србског свата Николу Гардовића, што је наговестило грађански рат у бившој БиХ.

Цео случај је прилично јасан, о чему постоје изјаве сведока овог злочина, као и видео-касета целог догађаја.

Првог мартовског дана 1992. године сватови, окићени србским знамењима, покушали су да дођу до Старе српске цркве на Башчаршији, где је требало да буде обављен свадбени ручак.

Србска застава засметала је муслимана који су покушали да је отму. Када им то није успело, одлучили су се на убиство.

Убијен је отац младожење Никола Гардовић и рањен свештеник Раденко Миковић, а убице – које власт муслиманског лидера Алије Изетбеговића није ни покушала да идентификује и казни – спалиле су и српску заставу.

Овај злочин извршио је сарајевски криминалац Рамиз Делалић Ћело, који се слободно кретао сарајевским улицама, јер је против њега тек почетком 2006. године Кантонално тужилаштво отворило судски процес, који никад није окончан, јер је Делалић убијен у Сарајеву.

Тог 1. марта, у 14.30 часова, у цркви Светог преображења у Новом Сарајеву обављено је венчање Милана Гардовића и Дијане Тамбур. Свадбени ручак је био организован у Дому свете Текле, у Старој православној цркви на Башчаршији.

После венчања, око стотину сватова у аутомобилској колони од петнаестак аутомобила упутило се у Дом, удаљен око седам километара. Пошто испред Старе цркве не постоји паркинг, колона је стала на 150-200 метара даље – код Већнице, где су остављени аутомобили, а сватови су пошли пешке према Дому.

Према сведочењима сватова и очевидаца из пешачке зоне на Башчаршији, сватовима је пришао бели „голф“ у којем су била четворица сарајевских криминалаца, а међу њима и Ћело. Они су изашли из возила и покушали да барјактарима одузму српске заставе.

Дошло је до комешања, после чега су двојица младића запуцала и ранила српске сватове Миковића и Гардовића, који је преминуо неколико минута касније у колима Хитне помоћи.

Осим Делалића, који је касније у телевизијској емисији признао да је убио Гардовића, сведоци су као нападаче препознали Суада Шабановића из Зворника и Мухамеда Швракића из Сарајева, који је син оснивача „Зелених беретки“ Емина Швракића.

Ћело: Није му ово Србија, ово је Сарајево!

Рамиз Делалић звани Ћело је за РТВ “Сарајево” поводом овог злочина дао своју верзију и том приликом истакао да је убијеном Николи Гардовићу само рекао да му ово није Србија, већ да је у Сарајеву.

„Видели смо колону возила да је прошла ка Башчаршији великом брзином, појурили смо да сазнамо шта се догађа. Дошли смо на паркинг испред Вијећнице где се зауставила сватовска колона аутомобила. Они су изашли из аута и почели са песмом. Вијориле су се неке њихове српске заставе. Ми смо стали испред њих и питали их где иду. Рекли смо им да ово није Србија, већ да је ово Сарајево, да је ово Башчаршија. Скочили смо на њих, пуцали на људе који су држали заставе у рукама, неком смо је и отели из руку, тада је настао је општи хаос“, препричао је своју верзију овог стравичног догађаја Ћело.



  • Извор
  • Васељенска


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције

Блок предвођен САД понаша се као да је наступила „ратна психоза“, изјавио је шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто


Тунис, Алжир и Либија започели су преговоре без Марока и Мауританије, других оснивача бивше уније Магреба


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА