BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

САД и Кина „на ивици“ сукоба – Кисинџер

САД и Кина „на ивици“ сукоба – Кисинџер
16.06.2023. год.
Дипломата позвао је Вашингтон и Пекинг да смање тензије због страха од војног сукоба око Тајвана



САД и Кина би могле да склизну у отворену војну конфронтацију ако наставе да спроводе своју садашњу политику, упозорио је бивши амерички државни секретар Хенри Кисинџер у интервјуу објављеном у четвртак.


У разговору за Блумберг, бивши државник, за којег се сматра да је био архитекта кинеско-америчког детанта 1970-их, упитан је да ли мисли да ће Кина покушати да поврати Тајван у блиској будућности.

Иако је Кисинџер престао да даје коначан одговор, он је упозорио да „на тренутној путањи односа, мислим да је вероватан неки војни сукоб“.

Тврдио је да су кинеско-амерички односи достигли „јединствену ситуацију“ јер обе земље гледају једна на другу са дубоким подозрењем. „Највећа претња Кини је Америка, у њеној перцепцији, а исто важи и овде [у САД]“, изјавио је Кисинџер.

„С друге стране, ратови су постали или непобедиви... или се могу добити само по трошковима који су несразмерни“, додао је бивши дипломата, упозоравајући да обе земље сада морају да се повуку са „врха провалије“.

Кисинџер је инсистирао да се „тренутна путања односа мора променити” и указао на знаке да обе стране траже деескалацију.

Међутим, он је тврдио да је дискутабилно да ли ће САД и Кина бити у стању да смире тензије. „Они се још нису упустили у дијалоге које сам предложио. Али мислим да се крећу ка томе“, изјавио је он.

Ветеран дипломата је очигледно мислио на предстојећу посету америчког државног секретара Антонија Блинкена Кини. Према Вашингтону, две стране намеравају да „разговарају о важности одржавања отворених линија комуникације“, као ио бројним билатералним питањима која изазивају забринутост.

Значајно путовање долази на ниској тачки у односима, а Тајван је међу питањима која изазивају највеће поделе. Кина сматра да је самоуправно острво део њене суверене територије и љута је због куповине америчке војне опреме од стране Тајпеја.

Високи кинески званичници су више пута изјављивали да би више волели мирно уједињење са Тајваном, али нису искључили употребу силе за постизање овог циља.




  • Извор
  • Танјуг
  • Фото: Chip Somodevilla / Getty Images/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума

Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков


Амерички државни секретар Антони Блинкен данас се, у оквиру посете Кини, састао са министром спољних послова Ванг Јијем и кинеским председником Си Ђинпингом. Једна од тачака дневног реда била...

Снаге Кијева су „надмашене“ од стране Русије због пада западне помоћи, изјавио је шеф војног блока предвођеног САД


Москва би изгубила у рату са Западом, тврди пољски министар спољних послова Радослав Сикорски


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА