BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Одјеци Другог светског рата: Помпео кренуо у поход на јужни Пацифик како би се супротставио Кини

РТ: Одјеци Другог светског рата: Помпео кренуо у поход на јужни Пацифик  како би се супротставио Кини
06.08.2019. год.


Амерички државни секретар Мајк Помпео боравио је у историјској посети три острвске земље јужног Тихог океана, изражавајући страхове од кинеског утицаја у вези продужавања спољзума о протекторату с Вашингтоном, што изгледа као повратак размишљањима о Другом светском рату.

Слетевши на острво Понпеј, Помпео је постао први амерички државни секретар који је посетио Микронезију. Сусрећући се с челницима савезних држава Микронезије, Маршалових острва и Палауа, он је назвао мале острвске земље „великим упориштима слободе“ те их позвао да се пореде са САД-ом, а не Кином у тренутној борби за власт над Тихим океаном.

"Знамо да се Кина жели да делује у овом региону и да утиче на њега", рекао је Помпео додајући да Споразум о слободном удруживању који три архипелага имају с Вашингтоном "одржава демократију у контексту кинеских напора за преуређењем Тихог океана".

Његове примедбе стижу за време док су САД и Кина умешане у царински рат, као и у поморски хладни рат у Јужном кинеском мору, где Пекинг жели да појача своје претензије над кључним поморским путевима изградњом сталних станишта и војних инсталација на бројним острвима.

Иако Маршалова острва, Микронезија и Палау имају мало становника, земље се протежу преко огромног океанског пространства између Аустралије и Хаваја, што представља стратешку везу између САД-а и њихових савезника с друге стране Тихог океана.



Острва су постала горко бојно поље великих сила током Другог светског рата, када су их САД користиле у кампањи „острвских скокова“ против царског Јапана. Сва три архипелага су у то време били у јапанском поседу и попришта неких од жестоких битки током 1944. године, као што су Квајалеин и Пелелиу.
 
Након рата, САД су раселиле хиљаде становника Маршалових острва како би извршиле пробе атомске бомбе на атолима Бикини и Еневетак до 1958. године, а последице се осећају до данас.



Било је потребно скоро пет деценија да се САД одрекну „старатељства“ над свим острвима, а Палау је формално ратификовао Споразум о слободном удруживању с Вашингтоном 1994. године, аМикронезија и Маршалова острва су то већ учинили 1986. Према одредбама Споразума, три земље се ослањају на САД због економске, безбедносне и одбрамбене политике.
 
Споразум истиче 2024. године, а Помпеова посета делимично је била намењена покретању разговора о његовом обнављању. Чини се да су сви разговори о кинеској „претњи“ део овог преговарачког процеса.

Такође се чини да се пекиншки „злочин“ састоји у томе што се усудио давати развојне кредите територијама које Вашингтон сматра својом сфером утицаја. Према наводима Ројтерса, кинеске инвестиције и кредити су усредсређени на острвске државе које су препознале претензије Пекинга према Тајвану. Наиме, то су Фиџи, Тонга, Самоа, Вануату и Папуа Нова Гвинеја, уместо на територије у линији с САД-ом као што су Палау, Кирибати и Соломонова острва.

Такве разлике губе се у Стејт департменту и Пентагону, међутим, чини се да Вашингтон Кину гледа истим објективом као и Јапан 40-тих година - азијску силу чије јачање САД не могу толерисати.

Очигледна и главна невоља с овом парадигмом је да Кина није агресивна империјална сила, какав је Јапан био. Штавише, била је једна од првих жртава царског Јапана, а ту чињеницу није ни опростила, а ни заборавила. Беспотребним убризгавањем страха у вези с Кином у односе с пацифичким протекторатима, Помпео је само погоршао текући амерички спор с Пекингом.

Извор: Восток / РТ
 


  • Извор
  • фото: © REUTERS/Jonathan Ernst/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер

Оснивачу Викиликса, Асанжу, дозвољена је нова, ограничена шанса за борбу против његовог изручења САД


Иступање сталног представника Василија Небензје на седници Савета безбедности УН поводом 25. годишњице агресије НАТО на Југославију

Сукоб се односи на очување улоге САД у свету, изјавио је највиши дипломата ЕУ


Локални званичници кажу да је у једном нападу тешко оштећена хидроелектрана Дњепар у делу Запорошке области који је под контролом Кијева.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА