BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Најбољи хитови Јенса Столтенберга

РТ: Најбољи хитови Јенса Столтенберга
13.12.2017. год.


Извор:
Восток / РТ

Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг добио је још две године да буде на челу најофанзивније-дефанзивног савеза на свету. НАТО је саопштио да је 29 савезника одлучило да продужи мандат Столтенбергу до 30. септембра 2020. године.

Бивши норвешки премијер је на функцији генералног секретара НАТО-а од октобра 2014. године и већ на толико тога може да буде поносан. Ево само неколико Јенсових највећих хитова у НАТО-у.

Столтенберг врши контролу штете након НАТО вежби грешком усмерених против државе чланице

Столтенберг је у новембру покушао да спасе НАТО већ неизвесних односа са државом чланицом Турском, након што је вежба "Тридент Џавелин" у Норвешкој представила турског председника Реџепа Таипа Ердогана на "графикону непријатеља". Током вежбе помоћу рачунара представљен је и оснивач модерне Турске Мустафа Кемал Ататурк на списку непријатељских лидера. Име и портрет Ердогана такође су коришћени током симулације "колаборатора непријатеља" на истој вежби. Увређена Турска од стране својих савезника, повукла је 40 војника са вежбе.

"Јуче сте били сведоци дрскости на вежбама НАТО-а у Норвешкој. Постоје неке грешке које не могу направити будале, већ само подле особе", рекао је Ердоган у телевизијском говору након што је догађај изашао у јавност, додајући да инцидент показује "одраз искривљене тачке гледишта коју смо у НАТО-у већ неко време примећивали".

НАТО се извинио због инцидента, те је оптужио норвешког цивилног извођача радова. У изјави је Столтенберг нагласио да акције извођача нису биле у складу са вредностима НАТО-а. Сличне изјаве дошле су од норвешког Министарства одбране.

Столтенберг каже да је очигледни пропаст мисије у Либији био део мандата УН-а

Током интервјуа у мају, Столтенберг је инсистирао на томе да је НАТО бомбардовање Либије 2011. године било у циљу "заштите цивила" те да је било део "јасног мандата УН-а".

Генерални секретар је раније у марту 2011. објаснио прилично јасно објаснио да је мандат НАТО-а да прихвати одговорност за "спровођење зоне без летења с циљем заштите цивилног становништва, и мандат неће ићи даље од тога".

Потом је додао: "Наравно да можемо да поступамо у самоодбрани, али оно што ћемо урадити јесте да се обезбеди зона без летова и да се заштити цивилно становништво".

Проблем је што је НАТО (и коалиција арапских држава која је желела да свргне либијског лидера Моамера Гадафиија) учинио далеко више него само што је спроводио осигурање зоне забране лета и "заштитите" цивила. Као што је Си-ен-ен објавио у августу 2011. године, "војници специјалних снага из Британије, Француске, Јордана и Катара на терену у Либији убрзали су операције у Триполију и другим градовима у последњих неколико дана како би помогли побуњеничким снагама у коначном удару на Гадафијев режим", рекао је званичник НАТО-а Си-ен-ену.

Британска штампа била је још мање стидљива у вези са објављивањем ваннаставних активности НАТО-а у Либији. У јануару 2012. Би-би-си је објавио "унутрашњу причу о британској тајној мисији да победи Гадафија". Прича почиње хвалењем како "британски напори да помогну у рушењу пуковника Гадафија нису били ограничени само на зрачне ударе него и на копно - војници специјалних снага су се мешали са побуњеницима. Ова је претходно несаопштена чињеница приказ кључног дела њихове улоге".

Док НАТО "штити" либијске цивиле, како би Столтенберг уопште то знао? НАТО се никада није ни заинтересовао за откривање ко је погинуо у ваздушним нападима. До краја своје либијске кампање, НАТО је инсистирао на томе да није било "потврђених" случајева убијања цивила од стране НАТО-а. Разлог за то је био врло једноставан, како је "Њујорк тајмс" објавио у децембру 2011. године: "Савез је створио своју дефиницију за "потврђено" - Потврђена је само смрт коју је НАТО сам истражио и доказао. Али зато што је НАТО одбио да истражује, жртве по НАТО дефиницији су нула".

Столтенберг је стварно био узнемирен због експлозије у србском граду који је претходно бомбардовао НАТО

Након експлозије у фебруару у граду Крагујевцу где је најмање једна особа изгубила живот у Војсци Србије, Столтенберг је народу Србије послао своје најдубље и најискреније саучешће: "Жао ми је што чујем за експлозије. Моје мисли и дубоко саосећање су са свим онима погођеним експлозијом и са србским народом", рекао је Столтенберг..

"Како српске власти раде на утврђивању чињеница ове трагедије, желим да пренесем солидарност НАТО-а у овом тешком времену. Србија је комшија НАТО-а и цењени партнер", додао је он.

Столтенберг је заборавио прилично опипљиву чињеницу да је НАТО бомбардовао Крагујевац 1999. године. У извештају Би-би-сија од 24. марта 1999. године примећено је да су НАТО напади укључивали "ударе и на фабрику оружја Застава у Крагујевцу".

Нејасно је да ли се НАТО никада извинио за те серије експлозија.

Столтенберг најављује састанак НАТО-Русија - али заборавља да се консултује са Москвом

Руски министар спољних послова Сергеј Лавров био је изненађен када је сазнао да ће присуствовати састанку са Столтенбергом - без претходне консултације.

У мају 2016. године НАТО је најавио да ће одржати званичне разговоре са Русијом пре него што НАТО одржи самит у Варшави у јулу. Међутим, Москва никада није била консултовала за ни један такав састанак.

„Зашто је, побогу, то рекао? Савет НАТО-а и Русије је заснован на консензусу“, рекао је Лавров који је изразио "збуњеност" Москве.

Столтенберг каже да НАТО задржава право да бомбардује било кога ко је осумњичен за хакерске нападе

Као генерални секретар, један од кључних задатака Столтенберга је да оправда зашто чланови НАТО-а требају потрошити огромне суме новца на америчко оружје, а Јенс назначује потенцијалне разлоге да се оружје купи.

Хакери би могли бити један од таквих разлога, рекао је немачком листу Билд у јуну 2016. године.

"Тешки хакерски напади би се могли класификовати као случај за савез. Тада НАТО може и мора реаговати ", рекао је Столтенберг.

Ослањајући се на неке од очигледних и најнеугоднијих импликација ове политике, шта би заправо могло да се деси ако би нација која је погрешно оптужена за хаковање америчке електроенергетске мреже била бомбардована од стране НАТО-а у знак одмазде.

Столтенберг покушава да пева

И на крају: Видео Столтенберга како пева "Ми смо свет" са својим пријатељима из НАТО-а.

И идемо још две године!

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интензитет инсистирања на невиности Украјине је необичан, изјавио је руски министар спољних послова


„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Оснивачу Викиликса, Асанжу, дозвољена је нова, ограничена шанса за борбу против његовог изручења САД

Иступање сталног представника Василија Небензје на седници Савета безбедности УН поводом 25. годишњице агресије НАТО на Југославију


Сукоб се односи на очување улоге САД у свету, изјавио је највиши дипломата ЕУ


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА