BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Кокосово уље

Кокосово уље
10.06.2014. год.

Кокосово уље све је чешће заступљено у исхрани спортиста и оних особа које имају проблема са вишком килограма. Основни разлог за то јесте чињеница да је кокосово уље мање калорично од осталих уља, брзо се претвара у енергију и не доприноси таложењу масти на крвним судовима.

Кокосово уље, такодје, повећава ниво издржљивости организма и на тај начин побољшава перформансе спортиста а уједно је високо рангирано на списку најздравијих уља на свету. Пре свега да кажемо да се кокосово уље састоји од 90% засићених масних киселина (већина од њих су триглицериди средњег ланца), затим вишеструко незасићених масних киселина (линолеиц ацид), мононезасићених масних киселина (олеинска киселина), одређених деривата масних киселина, масних алкохола, полифенола који су одговорни за мирис и укус кокосовог уља, витамина (Е, К) и минерала. На нижим температурама може се стегнути па га је у том случају пре употребе потребно мало загрејати.

Кокосово уље доприноси решавању многих здравствених проблема и препоручује се као помоћно природно средство за спречавање настанка и лечење следећих обољења: гојазност, дијабетес, срчане болести, проблеми са бубрезима, висок крвни притисак. Затим за подизање имунитета, одржавање нормалног нивоа холестерола, регулисање варења, регулисање метаболизма, помаже здравом функционирању штитне жлезде...

Поред тога кокосово уље има антивирусно и антибактеријско дејство па је врло ефикасно средство против разних инфекција. Кокосово уље убија вирусе који изазивају оспице, грип, херпес, хепатитис, САРС, итд. Затим бактерије које изазивају разне инфекције грла, инфекције мокраћних канала, упалу плућа, гонореју, итд.

Присуство триглицерида средњег ланца и масних киселина у кокосовом уљу веома је корисно у превенцији болести јетре јер се материје лако претварају у енергију, чиме се смањује оптерећење јетре и спречава накупљање масноћа.

Сматра се да кокосово уље има утицај на смањење осјетљивости вируса ХИВ-а и рака.

Кокосово уље помаже у лечењу различитих кожних болести, као што су псоријаза, дерматитис, екцеми и друге кожне инфекције.

Кључни састојак кокосовог уља је лауринска киселина, која има снажно антивирусно и антибактеријско деловање те нас на тај начин штити од многих инфекцијских болести. Лауринска киселина се једино још налази у мајчином млеку где сачињава животно важни састојак јер штити дете од разних инфекција док му властити имунолошки систем још није потпуно развијен. Још  један састојак кокосовог уља је каприлна киселина која подстиче  раст ”добрих” бактерија нарочито бактерије млечне киселине.  Научна  истраживања показала су да каприлна киселина делује против кандиде и уништава паразите у пробавном тракту.

Кокосово уље је врло отпорно на високе температуре па се може користити у припремању хране, за пржење и печење, као дресинг за салату, као додатак у куваном пиринчу или у припреми смоотхиеса. Свакодневним уносом кокосовог уља, може се осетити лагано повећање телесне температуре због појачаног метаболизма кад се сагоревају средње ланчане масне киселине. Кокосово уље даје више енергије и осећај ситости па тело мање тражи храну богату шећером и скробом, што постепено олакшава прелаз на здравији начин исхране.

Умерена терапеутска доза је 3-4 кашике уља дневно да се добије довољно лауринске киселине која јача имунитет. Водите рачуна да купите хладно цеђено  кокосово уље (виргин) у продавницама здраве хране или биљним апотекама, а не рафинисано какво се можда може наћи у обичним продавницама које је доста јефтино. Ово рафинисано и стврднуто кокосово уље се излучује из суве масе  која је остала након хладног цеђења. Вади се уз помоћ  високих температура те се затим хидрогенизује (очвршћује) као маргарин. Ова масноћа нема исте карактеристике као хладно цеђено уље.

Кокосово уље је врло умирујуће и стога помаже у уклањању стреса. Нежна масажа главе кокосовим уљем помаже у уклањању менталног умора.

На крају, кокосово уље у козметичке сврхе један је од најбољих природних средстава за негу косе. Оно коси даје сјај и подстиче здрав раст косе. Уколико се редовно утрљава у корен косе отклања перут а есенцијални протеини у кокосовом уљу хране и регенеришу оштећену косу. Кокосово уље представља сигурно решење проблема са сувом и перутавом кожом, хидрира и спречава прерано старење коже. Из тих разлога кокосово уље је омиљени састојак за израду савремених козметичких препарата за негу косе и тела, као што су сапуни, шампони, лосиони, креме и сл.

 



  • Извор
  • kodren.com


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Зуби су јако битни и када нам нешто није у реду са њима осећамо се нелагодно и једва


Витамин Б12 се често промовише као суплемент који може побољшати енергију, концентра

 Шта је миом? Миоми су најчешће доброћудни тумори глатких мишића материце. Представљају обољење материце које се манифестује формирањем и растом бенигног тумора у миометријуму – мишићном слоју материце. Обично се...


У суботу ће у Галерији Народног музеја у Врању бити одржан 'Омаж Др Вукашину Антићу'. Познати хирург из Врања Вукашин Антић преминуо је 1. априла 2020. године у 62....

Кандида на језику  је стање у којем се гљивица Candida albicans накупља на слузници ваших уста. Кандида је нормалан организам у вашим устима, али понекад се може повећати и...


Čuveni grčki filozof Claudius tvrdio je da sve što čovek vidi, ili može da dodirne, potiče od kiseonika. 'Kiseonik je sam život, esencija svega!' napisao je u svojim delima,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА