BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Последице абортуса по здравље жене

Последице абортуса по здравље жене
20.03.2014. год.
Насилни прекид трудноће, поред огромног мноштва тзв. људских права, представља један од најозибљнијих узрока распада породице, али ништа мање и распада здравља жене. Ретко ко да, после “решења неочекиваног проблема’’ размишља о томе шта то “решење’’ доноси и какве последице оставља по телесно здравље жене. А разорено телесно здравље само је прва станица на путу разарања читаве људске личности.
 
Бројност и сложеност чињеница и образложења која се односе на последице вештачког прекида трудноће по здравље жене су сама по себи довољна за једну књигу, те стога превазилазе оквире овог, у суштини ”џепног” издања. Зато ћемо се овде усресредити на суштину проблема. Последице се деле на физичке, психичке и постабортивни синдром. Физичке последице су бројне, стога наводимо најчешће:
 
  • Смрт – главни разлози због којих жене умиру након вештачког прекида трудноће су крварење, инфекција, емболија, нестручно спроведена анестезија и касније ектопичне (ванматеричне) трудноће (као последица вештачког абортуса)
  • Рак дојке, цервикса, јајника – код жена које су радиле вештачки прекид трудноће долази до пораста ризика за могућ развој рака дојке, грлића материце и јајника, у односу на жене које нису вештачки прекидале своју трудноћу. Па је код жена са једним вештачким абортусом ризик већи ДВА ПУТА, а код жена са више вештачких абортуса, овај ризик расте на чак скоро ПЕТ ПУТА
  • Неплодност - Запаљенско обољење карлице је по подацима из 1991 водећи узрок неплодности и ванматеричне трудноће. Чак и када подразумева и благу инфекцију, оно може да доведе до потпуне блокаде јајовода и неплоности услед насталих ожиљака.
  • Пeрфорација (пробијање) материце – између 2% и 3% жена током вештачког прекида трудноће доживљава перфорацију (пробијање) материце. Уколико се пробијање одмах не препозна од стране гинеколога и корективно се не реши, компликације које тада настају су опасне како по женино репродуктивно здравље (настанак проблема који доводе до хистеректомије – оперативног уклањања материце, што жену трајно онемогућава да икада више роди) тако и по сам њезин живот (настанак проблема који доводе до акутног абдомена – стања веома опасног по живот)
  • Компликације каснијих порођаја – жене које су имале један, два или више вештачких абортуса имају линеарно повећање ризика, како од превременог, тако и од пренесеног порођаја у каснијим трудноћама. Превремени порођаји са собом носе повећани ризик од неонаталног хендикепа или смрти
  • Ектопична (ванматерична) трудноћа – по неким ауторима ризик од каснијих ванматеричних трудноћа је у значајној повезаности са вештачких абортусима. Најчешће место ванматеричне трудноће је у јајоводу и уколико се таква трудноћа на време не препозна може бити врло опасна по живот жене, а оперативно лечење подразумева уклањање јајовода заједно са усађеним заметком и следствано смањење плодности жене.
  • Placenta previa – појам који означава имплантацију (усађивање) заметка у доњем делу утеруса или у грлићу. Као последица настају честа препорођајна крварења са могућим или спонтаним побачајем или веома компликованим превременим порођајем.
Најчешће последице у току или одмах након вештачког прекида трудноће: инфекција, масивно крварење, емболија, компликације у вези са анестезијом, конвулзије, повреде грлића материце…

Психичке последице: 
  • Суицидне идеје и покушаји: Око 60% жена пријављује да је имало суицидних идеја, 28% је заиста и покушало да се убије, од којих половина два пута и више.
  • Повећање коришћења цигарета са последичним здравственим проблемима: Жене које су вештачки прекинуле трудноћу имају два пута већу шансу да постану озбиљни пушачи, чиме аутоматски повећавају и ризик од добијања свих обољења која су у вези са пушењем. Ове исте жене такође обично не прекидају са пушењем приликом следеће, жељене трудноће, ризикујући на тај начин и здравље бебе.
  • Злоупотреба алкохола: Вештачки абортус је такође повезан и са повећањем конзумирања алкохола, што даље води у насилно понашање, учесталије разводе бракова, несреће за воланом и губитак запослења.
  • Злоуптреба дрога: Вештачки абортус је у великој мери повезан са последичном злоупотребом наркотика, што даље значи повећан ризик од добијања ХИВ/СИДЕ, инфекција, развоја конгениталних малформација у будућим трудноћама и насилничког понашања.
  • Поремећаји исхране: Код неких жена је могуће да дође до развија булимије или анорексије.
  • Сексуална дисфункција: Од 30-50% жена које су доживеле вештачко прекидање трудноће пријављује сметње у свом сексуалном животу. Ове сметње притом најчешће започињу одмах након абортуса. Ту спадају: губитак уживања у полном односу, бол приликом односа, аверзија према сексу и/или мушкарцима, и развој промискуитетног сексуалног живота.
  • Поновни вештачки абортуси: Жене које су већ имале абортус су у четири пута већем ризику за поновни абортус, у односу на оне жене које никада нису прекинуле трудноћу. Овај повећани ризик произилази из смањења самопоштовања и повећане сексуалне активности након абортуса. Поновни прекиди трудноће могу да настану као последица неповољног разрешења конфликтне ситуације: са једне стране жеље да се затрудни и роди и, са друге стране, континуираног притиска да се абортира од стране околине.
 
Постабортивни синдром (ПАС)
 
Постабортивни синдром је врста посттрауматског стресног поремећаја који се јавља код одређеног броја жена које су вештачки прекинуле своју трудноћу. Сви пострауматски стрес синдроми, без обзира на узрок, се манифестују у виду психолошке дисфункције услед трауматског догађаја. Ова дисфункција надвлађује нормале одбрамбене механизме личности, доводећи до осећања интензивног страха, беспомоћности и заробљености, па чак и губитка контроле над сопственим поступцима. Ризик да се неки доживљај прихвати као трауматски се повећава у ситуацијама када је он повезан са физичким или сексуалним насиљем. Главни симптоми посттрауматског стресног поремећаја су хиперузбуђење, интрузија и констрикција. Хиперузбуђење се карактерише нападом анксиозности, иритабилношћу, експлозијом гнева или беса, агресивним понашањем, тешкоћама у концентрацији, поремећајима циклуса будност-спавање, и психолошким реакцијама у ситуацији која подсећа на трауматску ситуацију (нпр. тахикардија и знојење приликом прегледа код гинеколога). Интрузија је поновно доживљавање трауматског догађаја у ненаданим ситуацијама. Симптоми интрузије у ПАС-у су: стално размишљање о абортусу и нерођеном детету, ноћне море, интензиван страх, анксиозност и осећај кривице, обично сваке године на дан учињеног вештачког абортуса. Констрикција је у суштини развој избегавајућег понашања, тј. покушај да се избегавају људи, места или осећања везана за прекид трудноће, а у циљу негирања истог.
 
Које су последице вештачког абортуса по породицу?
Потпуно је неразумљиво зашто се данас тако мало пажње посвећује овим последицама када се зна да је породица основна ћелија друштва и да целокупна проблематика породице следствено одражава на друштво.
  • Занемаривање и злостављање деце: Вештачки абортус је повезан се повећаном депресијом, насилничким понашањем, смањењем природно нормалног присног односа између мајке и детета рођеног из касније трудноће. Многа истраживања повезују вештачки прекид трудноће са каснијим злостављањем и занемаривањем деце.
  • Разводи и проблеми са успостављањем емоционалних односа: За већину парова, вештачки абортус узрокује озбиљне проблеме у њиховој емоционалној вези. Многе жене након поступка вештачког прекида трудноће имају озбиљних потешкоћа у успостављању емоционалних односа са особама супротног пола. Разлози за то су бројни: смањено самопоштовање, неповерење према мушкарцима, сексуална дисфункција, злоупотреба алкохола и наркотика, повећан ниво депресије, анксиозност и насилничко понашање. Жене које су имале више од једног абортуса су у већој шанси да касније постану самохране мајке, управо из ових разлога.
  • Насилно понашање између супружника, међусобно оптуживање и губитак поверења, честе свађе, понекад са смртним исходом.

 



  • Извор
  • Фејсбук


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Зуби су јако битни и када нам нешто није у реду са њима осећамо се нелагодно и једва


Витамин Б12 се често промовише као суплемент који може побољшати енергију, концентра

 Шта је миом? Миоми су најчешће доброћудни тумори глатких мишића материце. Представљају обољење материце које се манифестује формирањем и растом бенигног тумора у миометријуму – мишићном слоју материце. Обично се...


У суботу ће у Галерији Народног музеја у Врању бити одржан 'Омаж Др Вукашину Антићу'. Познати хирург из Врања Вукашин Антић преминуо је 1. априла 2020. године у 62....

Кандида на језику  је стање у којем се гљивица Candida albicans накупља на слузници ваших уста. Кандида је нормалан организам у вашим устима, али понекад се може повећати и...


Čuveni grčki filozof Claudius tvrdio je da sve što čovek vidi, ili može da dodirne, potiče od kiseonika. 'Kiseonik je sam život, esencija svega!' napisao je u svojim delima,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА