BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Откривена тајна "срећника" без акни

Откривена тајна
13.07.2013. год.
Бактерија која изазива акне живи на кожи свих људи, али само једна од пет особа може рећи да не кубури с бубуљицама. Која је њена тајна?

 Једна студија са Калифорнијског универзитета у Лос Анђелесу спроведена у сарадњи са Вашингтонским универзитетом у Сент Луису и Институтом за биомедицинска истраживања у Лос Анђелесу открила је да постоје „лоши“ сојеви бактерије изазивача акни и они „добри“ који штите кожу. 

 
Открића објављена у Јоурнал оф Инвестигативе Дерматологy могла би довести до читавог низа нових терапија за превенцију и лечење овог поремећаја коже. 
 
„Научили смо много о бактеријама на кожи, између осталог и то да не изазивају све бубуљице. Један сој чак може очувати кожу здравом“, каже вођа студије Хуијинг Ли, доцент молекуларне и медицинске фармакологије са Дејвид Гефен медицинског факултета. 
 
„Надамо се да ћемо применити наша открића за развијање нових стратегија које спречавају настанак бубуљица, али и лечење пацијената јединственим коктелима бактерија“. 
 
Научници су пратили мајушни микроб дугачког имена: Пропионибацтериум ацнес, бактерију која живи у масним дубинама наших пора. Она изазива натицање појединих делова коже и црвене бубуљице познатије као акне. 
 
Користећи траке за чишћење пора, истраживачи су прикупили узорке бактерија код 49 испитаника са акнама и 52 учесника са здравом кожом. 
 
Пошто су екстраховали ДНК из узорака, Лијеви сарадници пратили су генетски маркер, како би утврдили сојеве бактерија и бележили да ли особа од које су прикупљени пати од акни. 
 
Успели су да изолују око 1.000 сојева а урађено је и секвенцирање генома код 66 сојева. 
 
„Два јединствена соја појавиљавала су се код једног од пет волонтера са акнама, али су их ретко имале особе са здравом кожом“, каже Ли. 
 
„Били смо изненађени када смо открили трећи сој који је карактеристичан за особе са здравом кожом, али код особа са акнама га нисмо пронашли. Сумњамо да он садржи природан одбрамбени механизам који омогућава препознавање нападача и уништавање истих пре него што инфицирају бактеријску ћелију“. 
 
Додатна истраживања биће фокусирана на откривање нових лекова који уништавају лоше сојеве бактерије П. ацнес, а чувају добре, као и новог теста за предвиђање да ли ће особа развити агресивне акне у будућности.


  • Извор
  • b92


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Зуби су јако битни и када нам нешто није у реду са њима осећамо се нелагодно и једва


Витамин Б12 се често промовише као суплемент који може побољшати енергију, концентра

 Шта је миом? Миоми су најчешће доброћудни тумори глатких мишића материце. Представљају обољење материце које се манифестује формирањем и растом бенигног тумора у миометријуму – мишићном слоју материце. Обично се...


У суботу ће у Галерији Народног музеја у Врању бити одржан 'Омаж Др Вукашину Антићу'. Познати хирург из Врања Вукашин Антић преминуо је 1. априла 2020. године у 62....

Кандида на језику  је стање у којем се гљивица Candida albicans накупља на слузници ваших уста. Кандида је нормалан организам у вашим устима, али понекад се може повећати и...


Čuveni grčki filozof Claudius tvrdio je da sve što čovek vidi, ili može da dodirne, potiče od kiseonika. 'Kiseonik je sam život, esencija svega!' napisao je u svojim delima,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА