BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Дисбаланс хормона

Дисбаланс хормона
30.10.2015. год.

Хормонски дисбаланс  је поремећај равнотеже хормона. Жене свих старосних доби су током свог живота подложне променама у виду неправилног односа хормона. Естроген и прогестерон, два хормона, која се циклично производе у телу жене, током сваког месеца, могу доћи у стање неравнотеже и поремећеног односа.

То изазива појаву која се назива, хормонски дисбаланс, који може значајано утицати на здравље жене.

Хормони су хемијске материје које се производе од стране ендокриних жлезда, као што су хипофиза, епифиза, надбубрежна жлезда, штитаста жлезда, панкреас. Произвођачи хормона, су и јајници код жене, који стварају полне хормоне, као што су естроген, прогестерон и семеници код мушкараца који производе тестостерон и андростерон. Улога хормона је метаболичка, продуктивна и репродуктивна. Такође имају и утицај на ментално стање организма (допамин, серотонин).

Естроген је примарни женски полни хормон. Његова улога је у метаболичким процесима у организму, утиче на повећање телесне масе и стварање масних наслага, који су уједно депои естрогена. Смањује мишићну масу, утиче на формирање секундарних полних карактеристика, учествује у цикличним променама код жена, делујући на материцу. Недостатак естрогена изазива симптоме код жена у виду изостанка или нередовног менструалног крварења, опадање либида, рана менопауза, немогућност зачећа, промене у расположењу.

Прогестерон је други важан хормон код жена, који заједно са естрогеном регулише цикличне промене на јајницима и материци. Он је важан током трудноће, јер од њега зависи исход трудноће и доношење здравог плода на свет. Зове се “заштитник трудноће“. Након порођаја, његова концентрација опада. Недостатак хормона прогестерона се може препознати у виду симптома као што су нередовне менструације, немогућност одржавања трудноће, прерани порођаји или побачај.

Пролактин је хормон који утиче на нормално функционисање млечне жлезде и лактацију (лучење млека). Важан је у периоду дојења, а током времена, његова концентрација опада. Недостатак пролактина се манифестује у виду лоше лактације, премало млека, менструални поремећаји, одложен пубертет, умор.

Тестостерон је примарни мушки полни хормон, који се поред семеника и пасеменика, производи у надбубрежним жлездама, у мањим концентрацијама. Он се такође секретује и код жена, где учествује у стварању нормалног баланса хормона уз естроген и прогестерон. Недостатак тестостерона код жена се може приметити у виду недостатка либида, прилично сува кожа, коса, нокти. Повећана концентрација тестостерона у телу жене, изазива појаву појачане маљавости, акни, претераног знојења, полицистичне јајнике и друге хормоналне дисфункције.

Узроци који могу довести до стања неравнотеже међу хормонима, су најчешће пропраћени кроз одређене животне фазе код жене. Хормонски поремећаји су приметни у периоду пубертета, репродуктивног периода, пременопаузе и постменопаузе, као и током предменструалног периода. Могући узрок настанка хормонског дисбаланса је дуготрајно и неконтролисано коришћење хормонских, синтетичких препарата за спречавање зачећа. Уношење синтетских, егзогених хормона у организам, током дужег периода, може значајно променити хормонски статус код жене, и тиме утицати на њено репродуктивно здравље. Остали узроци могу бити последица одређених болести, као што је дијабетес, обољење штитасте жлезде и слично. Међу значајне узроке хормонске неравнотеже у организму могу се убројити стрес, лоша исхрана, строге дијете, недовољна физичка активност, трудноћа, менструални циклус, пушење, алкохол, кофеин, лекови. Уношење хормона, пестицида, токсина путем хране може пореметити нормалан хормонални биланс у организму. Примена пластичних кеса, пластичне амбалаже за паковање хране, присуство пестицида у поврћу, воћу и другим намирницама, је само један пут уношења страних материја у организам, које “опонашају“ естроген, и тиме могу довести до хормонског дисабаланса, као озбиљног маркера за настанак хормон зависних тумора. Кандида је гљивица, која може бити озбиљан покретач хормонске неравнотеже у организму. Она се понаша као естроген, наводећи организам да смањује секрецију сопственог естрогена из жлезда. На тај начин, може утицати и на рад штитасте жлезде и на лучење хормона тироксина.

Појава која се карактерише као полицистични јајници се манифестује као стање изазвано са превеликом продукцијом мушких полних хормона, и естрогена који утичу на стварање већег броја цистичних промена на јајницима. У овом случају, постоји хормонски дисбалан између два хормона – ФСХ, фоликулостимулирајући хормон, задужен за формирање фоликула на јајницима током оваријалног циклуса, и ЛХ, лутеинизирајући хормон, који производи прогестерон. У овом случају, већа је концентрација ЛХ у односу на ФСХ.

У случају када је концентрација естрогена, доминантна над концентрацијом прогестерона, може доћи до промене у виду задебљања мишићног зида материце, које се назива фиброза. Промене могу бити у виду грудвица, величине јајета на материци, док веће формације, могу довести и до ванцикличних крварења или до болних менструалних крварења са обилним крварењем. Појава фиброзе материце је више заступљена код жена у периоду менопаузе, када је смањено лучење хормона или постоји дисбаланс на нивоу естроген : прогестерон, у корист естрогена.

Хормон зависни тумори су могући, нарочито уколико постоји одређена неравнотежа између хормона у телу. Ризик од појаве рака дојке је већи, код старијих жена, у периоду менопаузе, код опадања нивоа прогестерона, код уклањања јајника, коришћења оралних контрацептива, хормонске терапије. Ризик настанка рака дојке је повезан са доминацијом естрогена и његових деривата. Са инволуцијом овулације, и смањењем лучења прогестерона, у старијем животном добу, долази до повећаног лучења естрогена, који утиче на прекомерно бујање ћелија, које делом подлежу мутацијама, односно претварају се у туморске ћелије.

Током менопаузе се јавља појава хипотиреоидизма – смањеног лучења хормона тироксина и успореног рада штитасте жлезде. То за последицу има појаву гојења, добијања на телесној маси, срчане сметње, умор, несаница, опадање косе, депресија, смањен либидо.

Симптоми хормонског поремећаја или дисбаланса су нередовне менструације. Код жена код којих постоји хормонска неравнотежа, ова појава се најчешће примећује. Присутна је углавном код адолесцената, младих девојака које још увек немају регуларне циклусе, у форми аменореје (amenorhea) или код жена у менопаузи, као регуларан симптом изостанка месечних крварења. Појава нередовних циклуса је и знак постојања полицистичних јајника, за које је одговоран неизбалансиран однос тестостерон : естроген : прогестерон. Видљив је у форми претеране маљавости (хирзутизам), акне, масна кожа, коса. Главобоље и мигрене. Током месечног циклуса, многе жене, нарочито у периоду ПМС-а су подложне појави мигрена, које су изазване хормонским дисбалансом. Прилично су јаке, болне и могу се јавити пре и након месечног крварења. Поремећај сна. Током овулације, нарочито у периоду ПМС-а, жене имају проблема са спавањем. Несаница и немогућност успостављања сна су последица хормонских реакција у организму. Сматра се да до овога долази услед великог пада хормона прогестерона. Одсуство концентрације и лоше памћење. У периоду овулације, када долази до појаве узбурканих хормона у телу, може се појавити овај “феномен“, који се огледа у немогућности одржавања пажње, концентрације, памћења. У овом случају кривац за ове непријатне ситуације је кортизол, хормон надбубрежне жлезде, који се у овом периоду знатно више ствара. Константна глад, умор, промене расположења и депресија. Током предменструалног синдрома, услед хормонског дисбаланса, долази до повећаног лучења инсулина, што буди глад, и повећава унос хране. Услед тога, долази до промена у психичком стању, смањеном метаболизму, појави гојења и отицања услед задржавања течности. Дигестивни проблеми су могући у виду надутости, гасова, отеченог доњег дела стомака или лошег варења. Појава масне коже, косе, акни, бубуљица је последица деловања хормона код млађе популације. Појава таласа врућине “ валунзи “ се јавља најчешће код жена у менопаузи, мада се могу услед хормонског дисбаланса, јавити и код жена у млађем репродуктивном добу. Осећај напада врућине је последица деловања естрогена. Отечене, болне груди су услед задржавања течности. Губитак либида је поуздан знак да у организму влада хормонска неравнотежа. Настаје због ниског нивоа естрогена.
 

 



  • Извор
  • kodren.com


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Зуби су јако битни и када нам нешто није у реду са њима осећамо се нелагодно и једва


Витамин Б12 се често промовише као суплемент који може побољшати енергију, концентра

 Шта је миом? Миоми су најчешће доброћудни тумори глатких мишића материце. Представљају обољење материце које се манифестује формирањем и растом бенигног тумора у миометријуму – мишићном слоју материце. Обично се...


У суботу ће у Галерији Народног музеја у Врању бити одржан 'Омаж Др Вукашину Антићу'. Познати хирург из Врања Вукашин Антић преминуо је 1. априла 2020. године у 62....

Кандида на језику  је стање у којем се гљивица Candida albicans накупља на слузници ваших уста. Кандида је нормалан организам у вашим устима, али понекад се може повећати и...


Čuveni grčki filozof Claudius tvrdio je da sve što čovek vidi, ili može da dodirne, potiče od kiseonika. 'Kiseonik je sam život, esencija svega!' napisao je u svojim delima,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА