BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Нова верзија о месту на којем је сахрањен Џингис-кан

Нова верзија о месту на којем је сахрањен Џингис-кан
23.03.2013. год.

Деценијама научници из многих земаља света излажу различите верзије о томе где треба тражити гроб оснивача јединствене Монголске државе, Великог Џингис-кана. Још једну претпоставку изнео је научник из Казахстана Владимир Осколков. На интернету се његова верзија представља као сензација. Осколков полази од легенде по којој је да би се сакрио гроб Џингис-кана, ово место газило на хиљаде коња сравњујући га са земљом, а коњаници су били убијени. Сахрана је обављена на пустом месту, где нема никаквих трагова човековог боравка. По мишљењу научника, на такво место у потпуности може да претендује Ридерска увала на Горном Алтају у Источном Казахстану. Осколков истиче да су приликом истраживања увале у њој пронађени трагови боравка човека само из каменог века. Људи се касније овде нису насељавали. Истраживач из Казахстана тврди да је оснивач Монголске империје једном сам поменуо Алтај као могуће место на којем ће бити сахрањен.

Према овој хипотези руски научници-оријенталисти се односе више него уздржано. Један од најбољих познавалаца Монгола у Русији, доктор историјских наука Владимир Грајворонски сматра да његов колега из Казахстана рачуна на то да ће на тај начин постати познат:

- Фигура Џингис-кана је данас толико популарна да многи научници покушавају да открију нешто сензационално повезано с овим именом. Питање о томе где се налази гроб Џингис-кана је већ толико много проучавано да је тешко поверовати у најновију верзију, у то да се гроб налази у Горном Алтају. То је једна од хипотеза. Тешко да ће наћи присталице у Монголији и у центрима за проучавање Монголије у другим земљама. Аутор, наравно, може да доказује своју хиптезу, али тешко да ће доћи до неког открића.

До сада нико није ни начинио откриће. Постоје само верзије и претпоставке. У Монголији се сматра да се гроб њиховог претка налази негде у планинском крају северно од Улан-Батора, на планини Бурнах-Халдун. Кинески научници су уверени да се гроб Џингис-кана мора налазити на територији Кине, у близини монголско-кинеске границе, у подножју Алтајских планина, јер је умро за време похода на државу Си-Сја. А Руски историчари сматрају да гроб Џингис-кана треба тражити у Туви, пошто се историјски завичај војсковође налази на територији коју су заузимали древни Тувинци. Међутим, у овом крају се не врше никаква ископавања. Владимир Грајворонски сматра:

- Већина Монгола се, поштујући традицију, залаже за то да се не узнемирава прах великог претка. Јер, у историјској литератури нема смерница о томе где се тачно налази гроб Џингис-кана. И то није случајно. Име Џингис-кана се сматра светим и на тражење места на којем је сахрањен стављена је велика забрана.

Научници Монголије, Русије, Кине и Казахстана су изнели мноштво хипотеза о томе где треба тражити гроб Џингис-кана. Међутим, највероватније је да ће све претпоставке остати само просто игра ума.

Олга Павлович,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: en.wikipedia.org/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА