BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

На прагу нове физичке теорије

На прагу нове физичке теорије
19.02.2013. год.

Открити нову физичку теорију која оповргава традиционалну – такви су планови добитника годишње председничке награде за младе научнике у области физике – Фјодора Игнатов и Корнелија Тодишева. У ексклузивном интервјуу за Глас Русије они су изнели детаље свог отркића и његове перспективе.

У лабораторији новосибирског Института за нуклеарну физику оба научника су вршила експерименте у акцелератору честица. Сличан, али већи колајдер се налази у Швајцарској. На крају многобројних огледа пошло им је за руком не само да добију нове тешке честице, такозване хадроне, већ и да их проуче са невероватном прецизношћу. Тешкоћа је у томе што се такве честице појављују само у посебним условима и одмах нестају. О току и циљевима истраживања говори магистар физике и математике, добитник председничке награде Фјодор Игнатов.

- Код нас се судара електрон и позитрон и затим се рађају нове честице. Проучавана је вероватноћа рађања таквих честица. Нама је пошло за руком да је измеримо са прецизношћу уређаја. Они пресеци које смо успели да измеримо коришћени су за предвиђање масе Бозона Хигса. У последње време физика тражи одступања од Стандардне теорије. Ми проучавамо параметре, поредимо теорије. Ако се појаве нека доступања, то ће значити да с анашом теоријском физиком нешто није у реду и да је негде скривена нова физика.

Упоредо са тим главно достигнуће новосибирских научника било је управо тачно мерење масе „хадронских“ честица. Ови подаци ће убудуће постати основа нових технологија, уверен је 35-годишњи сарадник Института за нуклеарну физику Будкер, добитник председничке награде Корнелиј Тодишев.

- Оне честице које се рађају у нашем акцелераторском комплексу поседују скривени шарм. Нама је пошло за руком да измеримо њихове масе са прецизношћу која превазилази сва претходна мерења у другим лабораторијама. Никаква фундаментална мерења не мгоу одмах да се примењују за живот. Али у процесу достизања ових резултата ствара се нова технологија која се користи у индустрији и медицини. Н апример, у нашем институту за читаво време његовог постојања направљено је више од 200 акцелератора за индустрију, мединиске уређаје – микродозаторске рентгенске апарате које можете да видите у клиникама, чак на аеродромима. То чини живот човека комфорнијим и безбеднијим.

Сваки од научника објавио је на десетине научних радова. Без обзира на младе године, већ сада их сматрају водећим физичарима света. Фјодор Игнатов сада учествује у експерименту тражења ретких распада миона (Швјацарска) а Корнелиј Тодишев у међународној колаборацији за проучавање физике В-мезона (САД).

Александра Захарова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА