BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Хоћеш да се наспаваш – чекај пролеће

Хоћеш да се наспаваш – чекај пролеће
19.02.2013. год.

Истраживања у којима је учествовала 21 хиљада британских добровољаца показала су да у поређењу са мартом нама треба 8 минута више да заспимо. Тачније уместо предвиђених 48 минута, трошимо 56. Човек се последњег зимског месеца и буди другачије. На ову процедуру која је прилично мучна за многе, у фебруару треба 10 минута више. На крају испада 18 минута редовног мањка сна. Чинило би се мало, али управо то је узорк тегоба које се посебно снажно одражавају на женама, пише лист Росијска газета.

У фебруару становници средњег појаса Русије стално осећају све дивоте такозваног западно-источног преноса – кретања циклона из Европе у Азију. Другим речима, често је облачно. У московском региону, по статистици, од 365 дана у години у просеку је свега 50 сунчаних. Наравно да се умор због недостатска сунца акумулира и нагомилава управо до фебруара, истиче лекар сомнолог Роман Бузунов.

- Шта се дешава у мрачно време године? Човек одлази на посао у мрак, враћа се у мрак. Тачније он фактички не види сунчеву светлост и развија се сезонска депресија. То је познато, добро описано стање, које се испољава поспаношћу, умором, лошим сном.

У Rусији многи су традиционално повезивали своју поспаност и са прелазом на зимско и летње време који је био укинут 2011. године, када су руским грађанима оставили летње време. Утицај пребацивања казаљки на сату на квалитет сна никако није доказан, исстраживања у тој области се нису спроводила, изјављује део експерата. Ипак многи људи се жале да им је теже да устану.

Али како да се ипак превлада фебруарска поспаност?

- Редовно поштовати режим сна и будности, зато што чим човек почне викендом да спава дуже... Замислите да радним данима он устаје у 6 ујутру, а викендом спава до 12. Шта се дешава? Он сваког викенда помера за 6 сати своје часовне зоне уједну страну, затим у другу у понедељак. А адаптација се дешава „сат-дан“, тек пред наредни викенд он се више или мање адаптира и опет спава дуже. То је проблем. Треба поштовати режим сна, користити препарате мелатонина, то је ипак пожљено по рецепту лекара, сат-сат и по налазити се у јаркој белој светлости.

А они који су навикли да као успављујуће средство користе алкохолне напитке треба да буду обарзивији, то може да доведе до депресије, сматрају научници. Ако сте започели борбу против фебруарске поспаности, као додатну меру треба да узимате витамине, да не вечерате обилно, да не заборављате на шетње, физичке вежбе и на позитивне емоције. Ако вас чак живот ни мало не радује, пробајте, како саветују психолози, да ставите ружичасте наочаре и напором воље да се окренете позитивним емоцијама.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/RelaxingMusic/cc-by-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА