BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руси припремају противметеорске системе

Руси припремају противметеорске системе
19.02.2013. год.

Руском Центру за планетарну заштиту биће потребно највише 7 година да направи систем за заштиту планете од опасности из космоса. Већ сада научници имају 24 сценарија спасавања Земље на располагању. Ипак, осим технилогија, за могуће катастрофе треба припремати и становништво.

Јединствени светски комплекс мера противметеорске безбедности чини више од 20 варијанти борбе против метеора, комета и осталих потенцијално опасних космичких објеката. Водећи руски научници, заједно са спасиоцима, у првом реду разматрају ситуације када је немогуће радарима идентификовати космичко тело. Тако је било на Уралу пре неколико дана. Треба да се појави систем цивилне заштите, како би људи могли да се оперативно склоне у склоништа, бункере, чак у метро у случају опасности. Осим тога, стручњаци Центра планетарне заштите већ наредних година планирају да лансирају у космос посебне сателите. Они ће фиксирати опасне објекте који се нађу у близини Земље, рекао је за Глас Русије генерални директор Центра за планетарну заштиту Анатолиј Зајцев.

- Ради тога треба избацити у космос космичке уређаје са телескопима. Са Земље је немогуће пронаћи овакве објекте, зато што астрономи са свих страна виде само ноћну страну неба, а овакав метеор може да долети са сунчане стране. Други корак је да се детаљно проучи објекат. Ради тога су потребне ракете извиђачи. Ми бисмо их брзо лансирали по најкраћој путањи, проучавали бисмо све карактеристике. И на основу ових података можемо да лансирамо уређаје за пресретање. Најважније је скренути објекат са путање како не би дошло до пада на земљу. Могуће да ћемо морати да их разарамо.

Разраде научника омогућиће да се Земља заштити од метеора пречника десет метара, као у Чељабинску, до стотина метара. А то је велики део свих астероида који се крећу око наше орбите. Од њих гарантовано штити систем који су понудили Руси. Ипак посебну пажњу треба поклонити правилима понашања становништва у случају космичке опасности.

У Чељабинску учитељица нижих разреда лицеја бр. 37 испољила је храброст и спасила 44 деце од последица експлозије метеора над градом. За време снажне светслосне муње деца су јурнула на прозоре, али Јулија Кабишева је одмах дала наредбу свима да се сакрију под клупе. Ударни талас је избио стакла у учионици. Учитељица је добила мноштво посекотина, али деца су остала читава. Јулија Карбишева није наравно знала да је то метеор, али је знала шта да се ради ако је напољу експлозија. Томе уче све наставнике.

Научници су извршили анализу делића чељабинског метеора и закључили да на екологију и на здравље људи он неће утицати, подвлачи руководилац прес-службе Уралског федералног универзитета Дмитриј Пенемански.

- Делићи су били пресечени, извршена је хемијска анализа која је открила постојање метеорске супстанце. Универзитетска група трагача упутила се поново на Чебаркуљ. Надамо се да ћемо тамо наћи делове великих размера. Мада по овима се већ види да је то хондрит, обичан камени метеор који не представља опасност по живот на планети, али је врло занимљив за научнике.

Док научници проучавају чељабински метеор, међу становницима је започео прави лов на делиће ванземаљског камена. На Интеренету се већ сада продају делићи космичког тела чија цена достиже 15 хиљада долара.

Александра Захарова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА