BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Космос и сумње

Космос и сумње
14.02.2013. год.

Да ли је ирански мајмун био у космосу за време тријумфалног лета о којем је Техеран саопштио 29. јануара? У светским медијима не јењавају спорови. Глас Русије је утврдио шта мисле у свету о свемогућим сумњивим достигнућима.

Издајнички младеж

Нема одговора на питање да ли је био исти мајмун који су ирански медији показали пре лета и космос и после њега. Светске агенције су обратиле пажњу да је мајмун који је сављен у седиште ракетне капсуле изнад десног ока има велики применти младеж. Зверка приказана после лета није имала, а длака јој је била тамнија. Када су у страној штампи почели коментари, Техеран је неколико дана ћутао, а затим је оптужио своје новинаре да су они објавили фотографију једног од резервних мајмуна, уместо „космонаута“. Космонаут се после суборбиталног лета вратио на земљу жив и нетакнут, уздигавши се на 120 километара. Између осталог космички пробој Техерана се подударио са данима свечаности поводом годишњице исламске револуције. Уредник листа Новости космонаутике Игор Афанасјев и даље има сумње.

Иранци су пре тога говорили да су имале неуспешна лансирања. И ово лансирање... знам постоје сумње страних експерата. Али мени се чини да треба пажљивије погледати. У датом тренутку Иран нема потребу да фалсификује лансирање. Зато што, за разлику од других земаља, Иран је изјављивао тачно када је имао регуларна лансирања. И ћутао када је имао неуспешна, за разлику од Северне Кореје.

Фалсификација ако је и постојала, практично ју је немогуће доказати. Ракета носач Сафир помоћу које је реализован суборбитални лет, могла је да погидне капсулу са мајмуном на 120 километара. Тако сматра директор Центра за друштвено-политичка истраживања Владимир Јевсејев.

- Подсећам да је Сафир прилично слаба ракета она дозвољава ланисрање сателита на ниске орбите. У датом случају било је речи о томе да је капсула одлетела изнад горње границе атмосфере. У суштини то је био само напуштање и моментално враћање у атмосферу. Да ли је мајмун могао да преживи? Да. Друго је питање што нико то не може да потврди. Ипак, полазећи од моје комуникације са иранским колегама, може се извести закључак да је мајмун могао да слети жив. Озбиљних разлога да се тврди да се он вратио мртав за мене нема. Ни мало не сумњам у то да су актуалне могућности Ирана за избацивање микросателита на нису орбиту сасвим реалне. Да, прошле године је било неуспешних лансирања. Ипак најмање 5 иранских стартова је било успешно.

Мехури и светло

За разлику од иранског лансирања, излазак кинеског тајконаута у космос 2008. године преносио се на Интернету, где је на разним ресурсима остало мноштво копија читавог снимка и његовог дела.

Ипак нис стручњака је дошао до закључка да уместо изласка у космос било је његово исценирање, снимљено под водом у специјалном базену. Затим су на слику брода и тајконаута монтирали Земљу снимљену са орбите. Који су аргументи скептика који сматрају лет лажним?

- земља је превие далеко од космичког брода. Како би ивица земљине кугле визуално имала толику кривину, брод треба да се попне најмање на 800-1000 километра, а на тим висинама пилотирани бродови не лете.

- чудно је брзо кретање облака на Земљи.

- од тајконаута и из поклопца брода нагоре се попело неколико мехура који личе на мехуре ваздуха. Откуд они у космосу?

- Када се тајконаут окреће, у огледалским деловима скафандра одражава се блесак светла. Он личи на плафоњерке у просторијама у којима је био базен.

Али ови аргументи не убеђују Игора Афанасјева.

- Ту нема сумње да је дошло до изласка у отворени космос. Шта више, приликом припреме и приликом самог изласка Кине присуствовали су руски стручњаци који су помагали да се припреме скафандри.

Аветињски сателит

Април 2009. године. Северна Кореја је лансирала сателит Сјајна-звезда-2. По тврђењу Пјонгјанга, носач Инха-2 је избацио сателит у орбину, одакле је он преносио патриотске песме. Према подациам Јужне Кореје и САД, ракета је била балистичка Тепходон-2 и убрзо после старта заједно са теретом је пала у оекан. Руска средства мониторинга су истакла да се нови објекат у обити није појавио.

Шта мисли Игор Афанасјев поводом лета севернокорејског сателита?

- Реални фактори подметања су постојали само у Северној Кореји. То је био чисто идеолошки демарш, требало је показати пре свега грађанима своје земље да су они лансирали сателит. за страну публику они нису инсистирали на успеху лансирања. Мада за читав свет није било сумње да је ракета неуспешно избачена.

Опет о Месецу

У фалсификацији постоје границе. Они који категорично одричу чињенице лета иранског мајмуна и излазак тајконаута у космос, могли би да се сете експедиције Аполона на Месец. Према приказаним филмским кадровима неки експерти изводе закључак да је искрцавање било имитација.

Поставља се питање зашто је месечева тема почела више да се разматра у новом веку, а не 80-их година? Јер за СССР све ове сумње су могле да буду добар адут у идеолошкој борби. Али Москва тада то није искористила, за шта може да буде неколико објашњења. Космос није био арена идеолошке борбе. Део информација о Месецу могао је да исплива и касније. То је дало подстицај за грандиозно ревидирање свега што је Америка урадила у космосу. Јер увек се сматрало да су достигнућа САД у сфери космоса неоспорна. А ту се десила погибија посаде Челенџера, затим Колумбије. Успут се испоставља да су шатлови застарели, њихов програм треба затварати, а други амерички брод за пребацивање астронаута на МКС једноставно не постоји. У том контексту се пажња окренула Месецу. Снимци које је снимила посада Аполона изазвали су сумње многих експерата, а НАСА до данас на спорне моменте није јасно одговорила.

Шпекулација и реална достигнућа

Али вратимо се Ирану и Северној Кореји. Много информација у тим земљама се даје не баш конкретно. На пример, када Иран говори о ловцу пете генерације и приказује само макету. Или говори о лансирању својих ракета, уместо којих приказује старт кинеске ракете. Ако се узме у обзир затвореност Северне Кореје, може се допустити да информације које стижу одатле нису увек тачне и не могу увек да се провере. Пјонгјанг треба да покаже да има више могућности него што реално има. Кину је за то тешко оптужити.

Што се тиче Ирана, западни медији чак тврде да старта ракете са мајмуном није уопште било. Али постоје средства контроле која омогућавају да се без сумње открије лансирање сваке ракете носача и одвајање фаза, подвлаче експерти Гласа Русије. А неке земље могу и свесно да изокрену реална достигнућа Ирана, Северне Кореје и Кине. Мада случаји фалсификације са њихове стране такође нису сасвим искључени. Све то личи на класични информациони рат.

Борис Павлишчев,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ru.wikipedia.org/European Space Agency & NASA/cc-by-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА