BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

15 година споразума о МКС

15 година споразума о МКС
30.01.2013. год.

Пре 15 година био је потписан споразум о Међународној космичкој станици цивилне намене. Потписници су Русија, Канада, САД, Јапан и државе Европске космичке агенције. Велики пројекат научно-техничке сарадње испоставио се врло ефикасним. У орбиталном дому протеклих година живело је и радило више од 200 земљана из 15 земаља света.

Преговори о МКС трајали су 5 година. Било је неопходно формирати техничку, правну и политичку базу за оваплоћење пројекта. Трагало се за решењима која су омогућила да се интегрише научно-технички потенцијал земаља учесница. Споразум је био потписан 29. јануара 1998. године у Вашингтону, исте године у орбиту су кренули руски, а затим и амерички модули орбиталне станице. Две године касније транспортни брод Сојуз је пребацио на МКС посаду прве дугорочне експедиције. Али затим је откривен много већи ресурс њене радне способности. Зато су космичке агенције дошле до закључка да не постоје техничке препреке за продужетак рока рада станице до 2020. године, говори руководилац руских програма МКС, начелник управе пилотираних програма Федералне космичке агенције Алексеј Краснов.

- Ово је уникална лабораторија у орбити. Она обједињује све најбоље што је стварано у најразвијенијим са технолошке тачке гледишта земљама света. Пројекат је врло занимљив и ми схватамо да до 2020. године, ако се не десе неки катастрофални догађаји, на пример, судар са метеоритом или нешто слично, Међународна космичка станица може да ради и њен ресурс треба продужавати. Како ће бити после 20. године, видећемо. Мислим да ћемо за неколико година разговарати са партнерима о томе. И већ постоје основе да се сматра да постоји интерес коришћења станице после 20. године. Станица ће највероватније постојати док ми не направимо нови потенцијал. А он ће се појавити највероватније почетком наредне деценије, отприлике 2022-23. године.

Станица тешка преко 400 тона окреће се око Земље на висини од око 340 километара и прави око планете 16 окрета дневно. У свом готовом облику МКС треба да се састоји од 14 модула са неколико хиљада кубних метара запремине. Укупна цена пројекта износи око 157 милијарди америчких долара. За године експеримената на станици су били добијени врло занимљиви резултати који су примењиви како у космосу, тако и на земљи. И то сасвим оправдава такав скуп пројекат, сматра генерални директор Групе Џеј Си Јевгениј Черњаков.

- Сада ће станица радити оно за шта је намењена у првом реду. На њој ће се вршити увежбавање дуготрајног орбиталног лета. Пре годину и по дана заврешн је експеримент Марс-500 на територији руског Института за медицинско-биолошке проблеме. А сада се планира годишња имитација космичког лета на МКС. Тамо постоје они фактори који нису могли да се имитирају на земљи, бестежинско стање и још суровији услови егзистирања.

Годишњи лет на МКС планира се на пролеће 2015. године. За њега се прирпемају Рус Михаил Корниенко и Американац Скот Кели. Подаци њихове експедиције могу још прецизније да одреде мере смањења ризика везаних за будуће мисије на астероиде, Месец и Марс.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА