BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Радост од малих величина

Радост од малих величина
06.01.2013. год.

Откриће Хигсовог Бозона доста подсећа на откриће Периодног система елемената, које припада руском хемичару Дмитрију Мендељејеву. Дан 4. јули 2012. године ући ће у светску историју као рођендан Хигсовог Бозона. Оптимисти су отворено испољавали одушевљење. Откривена је дугоочекивана Божја честица! Песимисти неуморно понављају, - радост је преурањена, честица још није пружила доказ да има право на назив - Хигсов Бозон.

У нуклеарној физици постоји свој Стандардни модел. Он приказује свет елементарних честица и њихових интеракција, - даје увод у ово питање доктор физичко-математичких наука Владимир Јерохин:

- Стандардни модел је грађевина, у којој постоји нека количина елемената без којих она не може да постоји. Уколико Хигсов Бозон не би био откривен, ова грађевина би остала под неким питањем. Теоретски се све једно у друго фино уклапало. Управо из тог разлога мало ко је очекивао да ова честица може и да не постоји. Она је важан чинилац у теорији.

Ми смо већ навикли, да је у систему Мендељејева преостало само да уписујемо новооткривене елементе у резервисана места. Међутим мало коме је познато, да и Стандардни модел функционише на сличан начин. То значи, да ако је Хигсов Бозон откривен, онда су физичари теоретичари све исправно формулисали. Управо због тога су научници одушевљењи овом честицом, изјавио је за „Глас Русије“ доктор физичко-математичких наука Олег Даљкаров:

- То је изузетна честица, која је потребна савременој теорији. Она даје масу свим другим честицама које постоје у свету. Механизам, који је понудио у своје време Питер Хигс, управо даје овим честицама неопходну масу.

Ово откриће нема само значај „карике која недостаје“, него даје нове правце науци, додаје Владимир Јеррохин:

- Хигсов Бозон је суштини последњи елеменат конструкције, која има назив – Стандартна теорија фундаменталних интеракција. То је важан резултат. Али се не може рећи да је то неочекиван догађај. У већој или мањој мери већ је утврђена чињеница да Теорија правилно приказује већину појава са којима се срећемо. И опше интересовање је сада концентрисано на питање: шта се налази ван тих граница?

Откриће научника је лако пренети у свакодневни живот, констатује Олег Даљкаров:

- Становништво Земље се у неком смислу међусобно разликује. Људи имају различиту боју коже и друге особине, али у целини, они су – људи, који имају одређене генетске особине. Управо ове особине, које су за све заједничке, - формирају јединствено скаларно поље, које је у интеракцији са сваким човеком, независно од његове расе или припадности некој групи. Сви ми морамо имати исте особине, зато што смо ми - људи.

Откриће Хигсовог Бозона постало је и значајна фаза у животу Великог хандронског колајдера. Узгред, он је био изграђен управо да би се открила Божја честица. Међутим, са жаљењем износи Олег Даљкаров, - научници још немају доказа, који би потврдили да је откривен управо тај елеменат који недостаје.

- Подаци, који су сада објављени, имају одређене контрадикторности. Потребно их је елиминисати, да би дошли до уверења да су сви распади откривене честице у складу са предвиђањима Стандардног модела. И најзад, наводи се тврдња, да се наводно уочава неколико пикова, а не један у спектру маса. У овом случају слика ће бити компликованија. Али на данашњи дан је потребно доћи до уверења, да је вероватноћа распада у складу са стандардним моделом и да квантна честица одговара Хигсовом Бозону.

Чак уколико се испостави да откривени елеменат није тај, који се у почетку претпостављало да је откривен, то неће умањити радост научника. Јер уколико Бозон – није Бозон, то значи да је слика света још интересантнија и компликованија. И да би се разумела, потребне су нове теорије и експерименти.

Ана Форостенко,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА