BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Научници кажу да је „живот на Венери“ стварнији него икад

РТ: Научници кажу да је „живот на Венери“ стварнији него икад
26.12.2021. год.
Са екстремним температурама, ураганским ветровима и интензивном вулканском активношћу, чини се да је Венера последње место за тражење живота у Сунчевом систему, али нова студија сугерише да би још увек могао да постоји у киселим облацима планете.

Друга планета од Сунца се често назива Земљином „сестром“ због сличне величине, масе и густине, али ту се сличности завршавају. За разлику од наше планете, температуре на Венери достижу 464 степени Целзијуса јер се њена атмосфера углавном састоји од угљен-диоксида који задржава топлоту. У прошлости је имала океане који су потенцијално могли задржати живот, али сва та вода је испарила.

Ипак, иако је на површини немогућ, живот би и даље могао да буде у облацима сумпорне киселине који покривају Венеру, јер би се могло показати да су погоднији за живот него што се раније веровало, према студији објављеној у часопису "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Тим, предвођен Саром Сигер, астрофизичаром и планетарним научником са Технолошког института у Масачусетсу, креирао је хемијски модел атмосфере Венере који „предвиђа да облаци нису у потпуности направљени од сумпорне киселине, већ да су делимично састављени од амонијумове соли, што може бити резултат биолошке производње амонијака у капљицама облака
.

То значи да облаци нису "ништа киселији" од неких екстремних окружења у којима се налази живот на Земљи, наводи се у истраживању.

Амонијак је неопходан за многе биолошке процесе, а његово присуство у капљицама облака може сугерисати да би „живот могао да ствара своје окружење на Венери“, рекли су научници.

„Ова студија сугерише да у атмосфери постоји амонијак и да се овај ланац хемијских реакција заправо дешава“, рекла је Сигерова.

„И заиста лепа последица тога је да би неке од капљица облака на Венери биле погодније за живот него што се раније мислило.

Она је такође била међу истраживачима који су указали на присуство фосфина, још једног гаса са "био-потписом" у облацима Венере прошле године, а тренутна студија је наставак тог рада.

Међутим, она је истакла да је настањивост атмосфере Венере тренутно само хипотеза, изражавајући наду да „у веома далекој будућности можемо покушати да вратимо узорак материјала облака на Земљу и потражимо сам живот“.

Извор: РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © NASA / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА