BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Русија упозорава на замрзнуте древне вирусе

РТ: Русија упозорава на замрзнуте древне вирусе
14.12.2021. год.

Отапање пермафроста због глобалног загревања може не само да доведе до ослобађања гасова метана и потенцијалног разарања арктичке инфраструктуре, већ би могло да доведе и до буђења старих вируса и бактерија, упозорила је Русија.


У разговору за ТВ канал "Звезда", високи дипломата Николај Корчунов открио је да је Русија предложила пројекат о биолошкој безбедности Арктичком савету, међувладином форуму који се састоји од осам земаља које имају суверенитет над копном унутар Арктичког круга.


Корчунов, који служи као амбасадор при Министарству спољних послова, председава Комитетом високих званичника Арктичког савета.

„Постоји ризик да се стари вируси и бактерије пробуде“, рекао је Корчунов.

„Због тога, Русија је покренула пројекат 'биобезбедности' у оквиру Арктичког савета", наставио је он, напомињући да ће имати задатак да разради читав низ "ризика и опасности" у вези са "деградацијом пермафроста" и "будућим заразним болестима.”

Корчунов није први који је указао на овај потенцијално разорни споредни ефекат климатских промена. Раније ове године, руски научник Сергеј Давидов упозорио је да би топљење пермафроста могло да изнесе делове древних екосистема на површину, укључујући вирусе. Давидов је упозорио да је већи део руске територије пермафрост који се није топио милионима година и да би се унутра могли налазити древни вируси, од којих би неки могли бити изузетно опасни.

Последњих година, руски председник Владимир Путин је постао много отворенији о климатским променама и више пута је упозоравао на опасности глобалног загревања по екосистеме и животну средину земље, укључујући отапање пермафроста. Говорећи у дискусионом клубу "Валдај", Путин је приметио да 65% територије земље чини пермафрост и да ће свака еколошка промена имати огромне последице по инфраструктуру Русије и да може имати огроман утицај на њену економију.

„То утиче на системе цевовода, стамбене четврти изграђене на пермафросту и тако даље“, објаснио је Путин.

„Ако 25% приземних слојева пермафроста 
отопи до 2100. године, што је око три или четири метра, осетићемо ефекат веома снажно.

Извор: РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Getty Images / Mlenny / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА