BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Звук Земље у који удара соларна олуја прогониће ваше снове

РТ: Звук Земље у који удара соларна олуја прогониће ваше снове
21.11.2019. год.


ЕСА (Европска космичка агенција) је искористила четири космичке летелице у орбити које су познате под називом "кластерска мисија" како би претворила ЕМ (електромагнетно зрачење) из соларних олуја које пада на нашу атмосферу у звук, а резултати ће вероватно прогонити ваше снове још неко време.

Магнетосфера, магнетно поље које ствара земљино истопљено језгро, делује као штит за који се мисли да нас штити од топлоте, зрачењем ношеним сунчевим ветром.


Научници су по први пут снимили како звучи када се те наелектрисане честице одбију од штита магнетосфере и обруше на долазне честице иза њих, стварајући магнетоакустичне таласе. 
Резултати звуче као касне ноћне море. Непотребно је рећи да ће неки слушаоци ову „космичку музику“ сматрати помало узнемирујућом.



ЕСА је забележила укупно шест соларних олуја и током процеса открила да су таласи соларних олуја много сложенији него што се раније мислило.

„Наше истраживање открива да соларне олује дубоко модификују регион форшока (такозвана фаза „припреме“ главног земљотреса)“, рекла је физичар Лусил Турк са Универзитета у Хелсинкију у Финској, која је предводила међународни тим истраживача.

„Као да олуја мења баланс форшока.“



Соларни ветрови дувају након велике магнетне ерупције која се дешава на површини Сунца, а такође стварају ауроре, попут аурора бореалис, у магнетно визуелној представи.

У нормалним, "мирним" условима, магнетосфера производи сигнал ниске фреквенције.



Наредна мисија ЕСА-е са соларним орбитером, која би требало да почне у фебруару 2020. године, помоћи ће бољем разумевању услова који стварају такве космичке дисхармоније у простору изнад наше планете.
 
Крајњи је циљ да се разуме соларно време, како бисмо у будућности могли боље припремити нашу орбиталну електронику и космичке летелице којима управљају људи против било каквих потенцијално катастрофалних догађаја.

Открића тима објављена су у новом раду у часопису "Геофизикал рисирч летерс".


Извор: Восток / РТ



  • Извор
  • Илустрација, © NASA Goddard Space Flight Center / Flickr/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА