BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Спектар РГ“ изведен на орбиту

„Спектар РГ“ изведен на орбиту
14.07.2019. год.


Са лансирног места бр. 81 космодрома "Бајконур", 13. јула 2019. у 15:30:57 по московском времену, успешно је лансирана ракета носача "Протон-М" са космичком астрофизичком опсерваторијом "Спектар РГ". Лансирање и лет су прошли без броплема. Ово је било друго лансирање овог типа лансирног возила 2019. године.


Два сата касније, у 17:30 по московском времену, летелица је одвојена од горње фазе ракете "ДМ-03", а орбитална опсерваторија започела је свој 100-дневни лет до близине тачке Л2, где ће истраживати Универзум у рендгенском електромагнетном систему зрачења. Сви системи раде нормално, као и соларни панели и топлотни штит. 


 
Истраживање је планирано у наредних шест и по година, од чега четири године у режиму скенирања звезданог неба, а две и по године у режиму опажања објеката у космосу.



Очекује се да ће током истраживања "Спектрум РГ" наћи око 100.000 кластера галаксија у видљивом делу космоса, око три милиона акумулирајућих супермасивних црних рупа, стотине хиљада активних звезда, на десетине хиљада галаксија које формирају звезде и многе друге објекте.




Ови подаци су изузетно важни за разумевање како се материја дистрибуира у космосу, каква је улога тамне енергије у његовом развоју и како се појављују и расту супермасивне црне рупе.

Космичка опсерваторија „Спектар-Рендген-Гама“ (Спектар РГ) је међународни руско-немачки пројекат, чији је циљ стварање орбиталне астрофизичке опсерваторије за проучавање космоса у опсегу рендгенских зрака.


Опсерваторија укључује два телескопа: „еРосита“, који је направио Институт за ванземаљску физику друштва „Макс Планк“ из Немачке, и „АРТ-ИКСЦ“ (ART-XC), који је развио Институт за истраживање свемира Руске академије наука, а произвео руски Научно-истраживачки институт за експерименталну физику из Сарова.

Главна мисија опсерваторије „Спектар РГ“ је истраживање универзума у опсегу рендгенских зрака електромагнетног зрачења и стварање карте видљивог универзума, на којој ће бити забележени сви довољно велики кластери галаксија.

 



  • Извор
  • фото: roscosmos.ru/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА