BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Србска застава подигнута испред зграде ЦЕРН-а

Србска застава подигнута испред зграде ЦЕРН-а
24.04.2019. год.


Свечаном церемонијом подизања српске заставе испред зграде ЦЕРН-а у Женеви, у присуству премијерке Ане Брнабић, означен је и званичан пријем Србије као сталног члана Европске организације за нуклеарна истраживања.


Поред премијерке Брнабић свечаности је присуствовао и министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић.

Средином децембра прошле године, Србија је постала 23. пуноправна чланица ЦЕРН-а једногласним усвајањем резолуције Савета те организације.

Након тога, крајем марта ове године, ЦЕРН је примио и формалну потврду Унеска да је Србија приступила ЦЕРН-овој конвенцији, а данас је означен и званичан пријем.

Србија је, уз Израел, Швајцарску и Норвешку, четврта земља која није чланица Европске уније, а пуноправна је чланица престижне научне организације.

Да је Србија спремна за пуноправно чланство показали су успеси србских факултета и института који су и данас значајан чинилац у тој реномираној организацији, као и улагање Владе Србије од више од 90 милиона евра у научну и иновациону инфраструктуру, као и оснивање Фонда за науку, чиме се омогућава конкурентно финансирање и повећава улагање у науку.

Пуноправно чланство значајно је за даљи развој науке и унапређење образовања у Србији и позиционираће Србију као земљу која равноправно одлучује о најважнијим питањима из науке, технологије и иновација.

Чланство омогућава да студенти и професори из Србије раде истраживања на светском нивоу у Србији, као и да наша привреда учествује у већем обиму на пројектима у ЦЕРН-у.

Уз подизање квалитета научних истраживања, приступа најновијој научној опреми и технологијама као и преношења искуства и знања, чланство у ЦЕРН-у утицаће на спречавање одласка образованих младих људи из Србије, преноси Танјуг.

Истраживачи из Србије равноправно ће учествовати на свим конкурсима ЦЕРН-а, од финансирања пројеката научне изврсности, редовних летњих школа за студенте и дипломце, докторских и постдокторских стипендија, до финансијске подршке за научне специјализације.

На експериментима у ЦЕРН-у учествује значајан број истраживача из Србије, а тренутно је у ЦЕРН-у регистровано 85 истраживача из наше земље, међу којима су и студенти докторских и мастер студија који студирају на факултетима у Србији.

Танјуг


  • Извор
  • фото: home.cern/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА