BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Мишеви би могли постати први „путници“ руског лунарног брода

30.12.2018. год.


Институт за биомедицинске проблеме Руске академије наука предложио је да се у новом свемирском броду „Федерација“ током његовог првог беспилотног лета на Месец пошаљу мишеви, изјавио је новинарима директор Института Олег Орлов.


„Званично смо дали предлог да се у оквиру развоја супертешког носача, где се предвиђа лет на Месец макете свемирског брода са људском посадом. Предложили смо да се макета организује као биолошки сателит како би се у условима реалног лета око Месеца према сценарију који ће бити дат за летове са посадом, спроведу превентивна истраживања на биолошким објектима и добила биолошка верификација“, рекао је Орловл преносе РИА Новости.

„Ако буде могуће да се искористи перспективни транспортни брод за време његовог беспилотног лета, ми ћемо тамо ставити мишеве“, прецизирао је заменик директора Института Владимир Сичев.

Према његовим речима мишеви ће се употребити управо зато што је њихово понашање и реакција на космичке услове већ добро проучено. Њих су слали на повратној летелици „Бион М1“, а 2023. године се планира лансирање другог биосателита „Бион М2“.

„Да би се добили поуздани резултати потребно је да се изврши много експеримената истог типа“, додао је Сичев.  

Брод „Федерација“ прави се у Ракетно-свемирској корпорацији „Енергија“. Према најновијим информацијама објављеним на сајту за државне набавке, његов први беспилотни лет би требало да буде обављен пре 1. априла 2023. године, а пре 1. априла 2025. године би требало да полети на Међународну свемирску станицу са посадом.

Претпоставља се да ће управо „Федерација“ бити руски лунарни брод. Русија планира да почне летове на Месец са посадом 2030. године.


  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА