BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Свечано отворен 11. Фестивал науке

Свечано отворен 11. Фестивал науке
14.12.2017. год.


Највећа научна забава у региону ове године попримила је сасвим нове димензије јер је само током првог дана Фестивала науке, у четвртак 14. децембра на Београдском сајму, забележено више од 8000 посета!

Уз експлозивне експерименте, спортске аутомобиле, трке са животињама и важне лекције из хемије, физике, али и прве помоћи, у халама 7, 8 и 9 хиљаде малишана из целог региона отиснуло се у јединствену научну авантуру препуну изазова који дочекују радознале умове. Једанаести Фестивал науке, који се ове године одржава се под слоганом „Један на један“, свечано је отворен данас у 9:30 часова поздравима које се упутили министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић, директорка и оснивачица фестивала Ана Петровић, главна координаторка програма др Александра Патенковић и холивудски научни комуникатор Стив Вулф, највећа звезда овогодишњег Фестивала.



„Све ове године покушавамо да приближимо науку, оно што ми волимо, знамо и што нам је блиско. И искрено, мислим да у томе успевамо! Не само зато што ми желимо то да мислимо, већ зато што знамо по свим нашим посетиоцима који овуда прођу, да напуштају хале пуни утисака и нових тема за размишљање и неких нових жеља чиме би се у својој будућности бавили. Ми се пре свега обраћамо нашим младим посетиоцима, јер желимо да им понудимо нову визију, нови поглед на њихову будућност“, навела је др Патенковић.

Више од седамсто научника и научних комуникатора из 75 научних и образовних институција припремило је интерактивне поставке које посетиоце воде како кроз ледено доба, морске дубине, тако и на путовање у прошлост, истраживање свемира или пак испитивање свега онога што се дешава у универзуму званом – људски мозак! Радозналци свих узраста могли су тако да завире у јединствену пустињску кућу која је никла у Београду, испробају симулатор чеоног судара, науче како треба да помогну себи и другима и ванредним ситуацијама, направе хемијске коктеле различитих боја или управљају роботима у оквиру зоне Експертинејџера.



Новитет ове године, посебна фестивалска целина „Наука у покрету“, показала се као одличан потез! На овом научном полигону у хали 9 своје вештине испробали су малишани из целе Србије који су стрпљиво чекали у реду не би ли се заиграли на Кориолисовој вртешки, покренули блендер и упалили сијалице искључиво својом енергијом или тренирали своје мишиће и рефлексе уз малу помоћ науке. Најмлађи посетиоци своје вештине развијали су у Малој зони у којој су осим поигравања са лабораторијским експериментима многи први пут учествовали у археолошком ископавању и упознали се, један на један, са највећим звездама морских дубина.

Истичући како му је драго што је у Србији и да је изненађен лепим пријемом и интересовањем како посетилаца, тако и медија, за Фестивал науке, Стив Вулф је на Научно-фантастичној бини у хали 5 извео унапред распродата три научна шоу програма у којем је све присутне одушевио оним што најбоље уме – разоткривањем и извођењем каскадерских вратоломија и акција због којих смо заволели холивудске филмове.

Генерални спонзор Фестивала науке, Нафтна индустрија Србије,  представио се са поставком „Енергија која покреће“ и открило  посетиоцима зашто нафта  у савременом свету још нема алтернативу, као и на основу којих закона физике погонска горива постају извор енергије и покрећу наша омиљена превозна средства. Спектакуларни и експлозивни експерименти обећавају праву научну атракцију, а уз помоћ младих научника експлозију позитивне енергије у оквиру поставке генералног спонзора покренуће и специјални гости изненађења. Тако ће за дане викенда на штанду НИС-а свој „један на један“ сусрет са светом науке имати и наш прослављени аутомобилиста, члан НИС Петрол рејсинг тима Душан Борковић, који ће у своју научну авантуру позвати мале и велике научнике.

У четири хале Београдског сајма посетиоце очекује више од педест различитих поставки, као и четири 4 изложбе, док ће на Научно-фантастичној бини у Хали 5 своје знање са публиком поделити научници из седам различитих земаља.

Фестивалске карте, по цени од 450 динара, могу се купити на Евентим продајним местима у целој Србији, а током трајања манифестације, поред поменутих продајних места, карте ће моћи да се купе и на самој локацији – Београдском сајму. Карта важи за један фестивалски дан у халама 7, 8 и 9, као и за халу 5, у којој је смештена експлозивна Научно-фантастична бина. Деца до 5 година старости, уз пратњу родитеља или старатеља, не плаћају улаз.



Генерални спонзор Фестивала науке пету годину заредом је НИС, компанија која се свакодневно у свим сегментима пословања ослања на савремене технологије и иновације. На овај начин НИС и Фестивал науке заједно доприносе афирмацији науке и образовања код младих у Србији, што је један од стратешких циљева компаније.

Девети пут заредом, Пријатељ манифестације је мтс. Суорганизатор манифестације је Београдски сајам. Земља партнер Фестивала науке је Америчка Амбасада.

Подршка фестивалу су Центар за промоцију науке, Аустријски културни форум, Амбасада Израела и Француски институт. Спонзори једанаестог Фестивала науке су: Електропривреда Србије, Ерсте банка, Натионал Геограпхиц, Самсунг и Графиџ. 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА