BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Прва космичка шетња руског космонаута у панорамском видеу

РТ: Прва космичка шетња  руског космонаута у панорамском видеу
04.11.2017. год.


Извор: Восток / РТ

Алексеј Леонов, прва особа која је икада закорачила у пространство космоса још 1975. године, поделио је своју јединствену перспективу са РТ-ом, а истовремено је пренео своје искуство у "виртуелној стварности" захваљујући технологији од "360 степени" и тренутној посади МКС-а.

Телевизијски канал РТ представиће панорамски краткометражни филм „360 степени Земље“ уз учешће пилота-космонаута, двоструког Хероја Совјетског Савеза Алексеја Леонова, и космонаута Насе Томаса Стафорда.

"Космичка шетња. То је најтежа и опасна активност за човека. Ваше тело је под сталним притиском. Ако се нешто деси, не можеш само побећи", објашњава Леонов (83), у пратњи његовог америчког колеге из прве космичке шетње, Томаса Стафорд-а (87).


"Пре 41 годину, рекао ми је: Драго ми је што вас видим у космосу", каже Леонов о првим реакцијама Стафорда када је изашао у велико непознато пространство.

"Алексеј је био напољу око 12 минута, први који је икада лебдео у космосу. Он је био совјетски космонаут који је лебдео у космосу, одгурнуо се и рекао: Види, нема проблема!", рекао је Стафорд.

"Онда смо помислили: То изгледа једноставно и лако! '", додаје Стафорд.


Леонов дели своја искуства помоћу најмодерније технологије у доба Совјетског Савеза и пореди их са камерама које су користили данашњи космонаути Фјодор Јурчикин (58) и Сергеј Рјазански (42) у 391. космичкој шетњи, коју су извели августа 2017. године.

"Током прве космичке шетње, имао сам совјетску камеру звану "Ајакс". Начелник КГБ-а, Јуриј Андропов ми је лично дао ту камеру. Требало је да управљам камером преко посебног дугмета", објашњава Леонов.

"Контролисао сам је командама постављеним на куку. Међутим, током космичке шетње, сканфандер се надувао, те нисам могао да их дохватим. Делио ме само један центиметар удаљен од команди, али нажалост, фотографија није направљена", каже Леонов.

"Тада ми се појавила идеја, како би било одлично стајати на ивици брода док круже планете и направити снимак Земље. Никад нисмо успели. Нисмо имали сочива или камере које то данас омогућавају", додао је Леонов.

Срећом, данашње његове колеге космонаути су у стању да деле чуда са пионирима космонаутике као никад пре, лансирајући сателит који има велику сличност са "Спутником", али са елегантним дизајном и значајно напреднијом технологијпом.

У специјалном пројекту РТ, Леонов, који је први изашао у отворени космос, и Стафорд који је учествовао у експедицији на Месецу, гледају „Космичку шетњу 360 са специјалним наочарима и упоређују панорамски филм са својим успоменама о летовима“. 

Леонов је очигледно узбуђен док ставља ВР наочаре на главу.

"Ово је апсолутно фантастично, невероватан снимак! То је скоро управо оно што сам видео када сам био горе, али у мом случају то је било давно. Данас сви то могу видети и осетити део космоса.", узбуђено каже Леонов.

"Честитам људима који ово изумили. То свакоме даје прилику да сами виде за себе и сигуран сам да што више људи буде имало шансу да лебди космосом, бат преко ових наочара, може да се увери како је лепа наша планета, и онда ће још више желети да живе у миру и хармонији.", истакао је Леонов.

Почетком октобра РТ је представио први у историји панорамски видео снимљен током изласка у отворени космос. На снимку руски космонаути Сергеј Рјазански и Фјодор Јурчихин лансирају неколико мини-сателита током рада на Међународној свемирској станици.


  • Извор
  • фото: © NASA/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА