BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Сунчане експлозије и урагани у космосу - тиха претња глобалним комуникационим системима

РТ: Сунчане експлозије и урагани у космосу - тиха претња глобалним комуникационим системима
26.09.2017. год.


Извор: Восток, РТ

Плазма редовно бежи од Сунца кроз ерупције на површини наше звезде. Срећом, Земља је заштићена од ових честица високих енергија због магнетног поља планете - али могу довести до потенцијално катастрофалних "космичких урагана".

Чак и најмања честица која експлодира на Сунцу може имати велики утицај на развој такозваних космичких урагана, због феномена познатог као "Келвин-Хелмхолцова нестабилност".

То значи да густа зона зрачења, позната као појасеви Ван Алена, створена соларним ветровима, ефикасно окружује Земљу.

Космички урагани

Иако наелектрисани материјали нису у могућности да дођу до Земљине атмосфере, турбуленција која се пења споља могла би потенцијално утицати на човечанство на друге начине.



Аномалије познате као "космички урагани " имају потенцијал да онемогуће комуникације и чак спрече космичке мисије. Као и на Земљи, урагани настали акумулацијом топлотне енергије могу имати разорне утицаје.

Келвин-Хелмхолцова нестабилност

Истраживачи из САД-а, Велике Британије и Финске који су проучавали Келвин-Хелмхолцову нестабилност, открили су да се при овом феномену, материјали различитих брзина пролазећи једни поред других, могу покренути такве вртлоге.

Као и талас који ствара ветар који пролази кроз воду, нестабилност узрокована сунчевом плазмом која се одбија Земљино магнетно поље има потенцијал да расте и формира скупове топлотне енергије око 67.000 км (42.000 миља) изнад површине Земље.



Водећи ауторк нове студије о овој појави, Катарина Никири из Центра за истраживање космоса и атмосфере на Флориди, упоређивала је ширење плазме кроз Келвина-Хелмхолцов феномен са "ефектом лептира" - теоријом да мала промена може имати велики последице касније.


  • Извор
  • фото: © Holly Zell / NASA/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА