BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Почиње нова космичка ера: Руси „штанцују” сателите на 3D принтеру

Почиње нова космичка ера: Руси „штанцују” сателите на 3D принтеру
19.08.2017. год.


Руски космонаути Фјодор Јурчихин и Сергеј Рјазански су изашли у отворени космос да избаце мале сателите попут онога који су на 3D принтеру одштампали студенти Томског политехничког универзитета.

Агенција NASA је у директном преносу 17. августа шест часова приказивала снимак са мало лошијом резолуцијом на коме два руска космонаута раде у отвореном космосу изван Међународне космичке станице. Командир посаде МКС Фјодор Јурчихин и инжењер Сергеј Рјазански су изашли у отворени космос први пут за непуних 6 месеци како би ручно пустили у орбиту 5 наносателита.

 

Један сателит су помоћу 3D принтера направили студенти Томског политехничког универзитета у част 120. годишњице ове установе. Намера им је да провере утицај ближе Земљине орбите на материјале штампане помоћу 3D принтера.

Сателит ће се налазити у орбити око 18 месеци и емитоваће на Земљу гласовне поруке на 11 језика. Сваки радио-аматер ће моћи да ухвати сигнал са сателита на таласној дужини 437.025 MHz.

Други сателит је посвећен 160. годишњици рођења чувеног руског научника и пионира авијације, 
Константина Циолковског.

Трећи је наносателит (овај термин се примењује за сателите са нето масом од 1 до 10 кг). Руска космичка корпорација планира да убудуће икористи ову платформу за читаву серију нових наносателита.

Стандардни сателити су скупо задовољство. Потребно је много новца и да се направе, и да се лансирају. Зато ће наносателити проузроковати велике промене у овој грани индустрије.

Глобално тржиште малих сателита већ вреди више од 2 милијарде долара, каже Андреј Тјуљин, генерални директор компаније „Руски космички системи“, и додаје да ће се оно четвороструко увећати у првој половини наредне деценије.

„Данас смо покренули важан експеримент“, рекао је Тјуљин. „Овај успех означава да Русија има нову професионалну платформу која ће у наредним годинама омогућити да се смање трошкови и време које је потребно за развој нових космичких технологија и спровођење нових истраживања“.

Викторија Завјалова,
Руска реч



  • Извор
  • фото: Photo / Руска реч/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА