BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Кина прави највећу кинеску електронску енциклопедију

Кина прави највећу кинеску електронску енциклопедију
07.05.2017. год.


Власти Кине су ангажовале више од 20 хиљада научника и експерата са намером да направе највећу кинеску електронску енциклопедију, која би обимом података претекла и Енциклопедију Британика.

Аутори нове енциклопедије су еминентни стручњаци из чак стотину научних области.

„Ова енциклопедија ће бити ’Велики кинески зид културе‘“, изјавио је главни уредник и председник кинеског Удружења издавача Јанг Муџи током сусрета са еминентним научницима и експертима, а његове речи преноси лист „Саут Чајна морнинг пост“.

Председник кинеске Академије наука Бај Чунли изјавио је да ће ова енциклопедија бити израђена на највишем техничко- технолошком нивоу. Главни задатак ће бити промоција постигнућа кинеске науке и технологије, историјског наслеђа, и тиме јачање кинеске „меке моћи“ у свету.

Пред ауторе је постављен тежак задатак, јер би они требало и да пишући о одређеним темама уједно проткају и кључне социјалистичке вредности, што је у складу са претходно задатим смерницама генералног секретара Си Ђинпинга, које су упућене свим радницима у сфери културе и образовања.

Пројекат стварања енциклопедије одобрио је Државни савет НР Кине још 2011. године, али је рад на овом капиталном делу почео тек недавно.

Требало би рећи и да неке кинеске интернет компаније већ имају своје еквиваленте Википедије. Ипак, експерти су сигурни да ће нова енциклопедија бити непревазиђена, јер је њен циљ, између осталог, и да престигне западне верзије онлајн енциклопдија или лексикона знања по дубини знања и квалитету презентације.

Према речима Јанга Муџија, председника кинеског Удружења издавача, читаоци сматрају да је Википедија коректан и поуздан извор, као „слободна енциклопедија коју свако ко је заинтересован може да уређује“.

Па ипак, Муџи, не скривајући амбиције, каже да ће кинеска екипа направити енциклопедију која заправо неће бити слична Википедији већ много боља од ње.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА