BTG-vrh
Почетна страница > Новости

FinSpy и у Србији, да ли нас држава шпијунира?

FinSpy и у Србији, да ли нас држава шпијунира?
07.04.2013. год.

На листи земаља које су клијенти британске компаније Gamma Group која производи овај софтвер су, осим Србије, и Аустралија, Бахреин, Бангладеш, Велика Британија, Брунеји, Канада, Чешка, Естонија, Етиопија, Немачка, Индија, Индонезија, Јапан, Летонија, Малезија, Мексико, Монголија, Холандија, Катар, Сингапур, Туркменистан, Уједињени Арапски Емирати, САД и Вијетнам.

Када је реч о Србији, овај програм је највероватније у власништву неких од обавештајних служби (БИА, ВОА, ВБА), с обзиром да произвођач тврди да се софтвер продаје искључиво државним владиним агенцијама за потребе криминалних истрага.

То је наводно и основна намена програма FinSpy - праћење криминалаца, и то најчешће педофила, терориста, припадника организованих криминалних група, отмичара и трговаца људима.

Иако Gamma Group никад не објављује податке о својим клијентима, списак држава којима компанија продаје свој софтвер показује да постоји могућност његове злоупотребе и кориштења у сврхе који излазе из оквира криминалних истрага.

У неким од државама које се налазе на списку клијената компаније не постоје закони којима се јасно дефинишу правила употребе оваквих програма, тако да није немогуће да се уместо за праћење отмичара или дилера дроге софтвер користи у политичке сврхе.

FinSpy је први пут примијењен у Бахреину. Софтвер је сличан тројанским програмима а у рачунар доспева путем зараженог емаила.

Он снима екран, разговоре на Скajпу, укључује микрофон и камеру на рачунару белeжи активности на тастатури, спрема фотографије и документе са рачунара и паметних телефона и све то наравно без знања власника о томе.

Иако БИА тврди да се у Србији прислушкује само 1.300 људи, а према проценама неких безбедносних стручњака, број је можда и 10.000.



  • Извор
  • itvesti.info


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

 Када купујете нови PC уређај, прва ствар коју треба узети у обзир су ваше потребе. Неопходно је да се посветите испитивању својих потреба и циљева, као што су захтеви...


 Препознатљивост бренда се мери тиме колико лако потрошачи могу да га разликују од конкуренције, одн


Упркос глобалној пандемији, релативно слабој куповној моћи становништва, те све вишим ценама електронике, у Србије су се ове године највише куповали телефони, тј. смартфони.

Ако развијате софтвер онда знате колико је тешко пустити апликацију у продукцију. Треба конфигурисати сервер, треба подесити портове, увјерити се да је све у реду и тако сваки пут...


Kompanija Microsoft priznala je da su hakeri uspeli da ukradu deo izvornog koda operativnog sistema Windows, kao i još nekoliko softvera koji su u fazi izrade.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА