eposao.info - vrh - ekonomija
Почетна страница > Новости

Пољска пред избором злота или евро

Пољска пред избором злота или евро
28.03.2013. год.

Пољски премијер Доналд Туск изјаснио се за референдум о уласку у еврозону. Међутим, према најновијим анкетама, већина Пољака ако буде расписан референдум изјасниће се против укидања злоте и преласка на јединствену европску валуту.

Улазак Пољске у еврозону формално не одговара члану 227 пољског Устава. Овај члан функције Централне банке Пољске преноси на Пољску народну банку. Међутим, прикључење Пољске еврозони неминовно ће довести до преласка кључних овлашћења у монетарној области на Европску централну банку. Проблем је у томе што влада Грађанске платформе премијера Туска не може да мења устав без подршке опозиције, која није спремна да се одрекне злоте. Злота је чврста валута, он се добро држао и у време економске кризе, и наредних година, каже директор аналитичког одсека Инвестиционе групе „Норд капитал“ Владимир Рожанковски.

- Бруто друштвени производ Пољске усмерен је углавном на металургију. Осим тога пољска роба широке потрошње је прилично виског квалитета. Производња у овим гранама је конкурентна на међународном тржишту. А способност маневра курсом злоте прилично важно својство пољске економске политике. Зато нарочито после непријатних догађаја у Грчкој и на Кипру, Пољаци неће, као разумна нација, журити да се укључе у еврозону. Према питању Европске уније Пољаци имају позитиван однос, а према еврозони, супротно, негативан.

Приметно је да данас у Европи чланство у еврозони није пожељно. Најбољи пример су Велика Британија и Данска, које су ушле у ЕУ, али нису увеле евро. Ове земље су староседеоци Европске уније. И ако чак и оне сумњају у економску перспективу евра, онда је придошлицама у ЕУ све опроштено. Али проблеме евроинтеграција не треба сводити само на монетарно-финансијске, наглашава први човек Катедре европских интеграција МГИМО Министарства спољних послова Русије Николај Кавешников:

- Европска унија је политички пројекат, а не само економски. Идеја уједињења целе Европе подразумева да су све земље континента и богате и релативно сиромашне европске земље.

Последња земља која се прикључила еврозони је Естонија. Догодило се то 2011. године. Од тада зона званичне употребе европске валуте обухвата 17 од 27 земаља чланица Уније. Од 1. јануара 2014. године могла би да јој се прикључи Литванија. Она планира да се 2015. године одрекне националне валуте. Дефакто у оквиру јединствене Европске уније наставиће да постоје два простора велики политички и мањи финансијско-економски. Према мишљењу стручњака листа Gazeta Wyborcza, 38 милиона становника Пољске тешко да ће гласати на референдуму за укидање националне валуте.

Петар Искендеров,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Москва ће предузети мере које служе њеним интересима, изјавио је Дмитриј Песков


Москва користи мултилатералне формате ван контроле САД да би заобишла ограничења, изјавио је министар спољних послова

Високи дипломата је изјавио да ће ЕУ можда морати да постане „креативнија“ у проналажењу новца за Кијев


Немачки канцелар је појаснио да ће профит добијен од средстава Москве у ЕУ бити употребљен за наоружавање Кијева

Урсула фон дер Лајен је претходно деблокирала преко 10 милијарди евра како би обезбедила подршку Будимпеште за помоћ Украјини


Москва пркоси апокалиптичним прогнозама, пише часопис


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА