eposao.info - vrh - ekonomija
Почетна страница > Новости

И Македонија постаје део гасовода „Јужни ток“

И Македонија постаје део гасовода „Јужни ток“
19.03.2013. год.

Како је пре неколико дана у Скопљу изјавио тамошњи заменик председника владе и министар финансија Зоран Ставрески, договор о прикључењу Македоније на гасовод „Јужни ток“ се налази пред закључењем. По речима тог високог званичника македонске владе, у Москви је њихова делегација у разговору са Гаспромом детаљно усагласила поменути договор, и сада се само још очекује ратификација, прво са руске, а затим и са македонске стране. То значи да и та држава постаје део великог пројекта, мада не као транзитна земља, већ као један крак гасовода, с обзиром да је то у економском и техничком смислу процењено као најбоље могуће решење.

Оно што је међутим остало да се реши касније у разговору две стране, то је прецизна траса којом ће тај крак цевовода ићи кроз Македонију.

А када су још средином прошле године представници руске владе и Гаспрома предали македонској влади нацрт тог споразума којим се Македонија прикључује „Јужном току“, заменик македонског премијера је изјавио да је то „изванредан успех за Македонију, зато што се тиме решава стратешко питање за дугорочну енергетску стабилност земље.“

Енергетски пројекат о коме је реч коштаће 300 милиона долара, а предвиђено је да се остварује етапно, у зависности од обезбеђених финансијских средстава, што ће на крају резултирати гасификацијом Македоније. У складу са плановима, неопходне количине гаса би требало да се допремају из правца Србије, и то једном граном гасовода која ће се простирати поред дела ауто-пута од Ниша према југу.

А у Србији, кроз коју је предвиђен пролазак магистралног гасовода, управо ових дана би по најавама требало да почну тендери за његову изградњу, односно конкретно се ради о тендеру за цеви прве компресорске станице. Што се тиче избора извођача радова, као и добављача материјала и опреме, они ће бити одређени конкурсом, а уколико су сви критеријуми подједнако испуњени, предност ће имати компаније које потичу из Русије и Србије.

Такође, до краја текућег месеца се очекује завршетак идејног пројекта, а у јуну се очекује и крај радова на изради главног пројекта.

Иначе, чини се да „Јужни ток“ неће променити само енергетску слику Европе, него и формат спортских такмичења на континенту. Наиме, како се пре извесног времена могло прочитати у македонском спортском дневном листу „Екипа“, руски Гаспром жели да инвестира у развој рукомета на Балкану и ширем подручју, па је сада скоро извесно да ће тај енергетски гигант постати главни спонзор регионалне СЕХА рукометне лиге.

Према томе, ускоро се може очекивати појава новог облика такмичења, који би се убудуће звао „Јужни ток“, а у тој лиги би се по најавама, уз клубове из бивше Југославије, такмичили и клубови из Мађарске, Словачке, Пољске, Белорусије и Шпаније, при чему се посебно помиње Барселона, која је показала свој интерес за учешћем јер је шпанска лига све слабија. Руски Гаспром је спреман да нову лигу под називом „Јужни ток“ финансира са 1,5 милиона евра, а у спортским круговима се сматра да ће то бити најјача рукометна лига на свету.

Стога, ако је судити по изјавама македонског заменика владе и министра финансија у вези изградње крака гасовода кроз Македонију, као и најавама председника Рукометне федерације Македоније и потпредседника регионалне СЕХА лиге - чини се да ће назив гасовода „Јужни ток“ у тој земљи убудуће често моћи да се чује у медијима и свакодневном животу, како у економском, тако и у спортском контексту.

Ратко Паић,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Високи дипломата је изјавио да ће ЕУ можда морати да постане „креативнија“ у проналажењу новца за Кијев


Немачки канцелар је појаснио да ће профит добијен од средстава Москве у ЕУ бити употребљен за наоружавање Кијева

Урсула фон дер Лајен је претходно деблокирала преко 10 милијарди евра како би обезбедила подршку Будимпеште за помоћ Украјини


Москва пркоси апокалиптичним прогнозама, пише часопис

Пољопривредни произвођачи у Пољској су огорчени што њихови украјински конкуренти могу да продају жито у ЕУ без плаћања царина


Ограничење се неће односити на земље чланице Евроазијске економске уније и на Јужну Осетију, Абхазију, Монголију и Узбекистан.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА