eposao.info - vrh - ekonomija
Почетна страница > Новости

Руски приобални појас: извор сировине или стимуланс за иновације?

27.02.2013. год.

Руска Федерална агенција за сировине прогнозира отвкривање великих налазишта нафте и гаса на југу Карског мора. Реч је о налазиштима гаса, нафтног и гасног кондензата. Радови у мору су скупи у сложени, али алтерантиве нема, сматрају експерти. У Русији и у читавом свету интересовање енергетичара помера се на дно мора и океана, истичу експерти. Нафте и гаса на копну има све мање, каже директор Фонда за националну енергетску безбедност Константин Симонов.

- Човечанство у тежњи да добије потребан обим енергената помера се у воду. У правом смислу те речи. Приобални појас и у целини Светско море, то су будуће територије за производњу нафте и гаса. Што се тиче темпа руског изласка у море, то је питање не далеке будућности, већ ближе перспективе. Једноставно немамо куда да идемо, зашто што Западни Сибир који нас је хранио нафтом и гсом налази се у стадијуму опадања експлоатације.

Руски арктички приобални појас нису само колосална налазишта, већ и колосалне тешкоће њихових освајања. Сурови природни услови, удаљеност налазишта од обале и недостатак искуства – јер у совјетско време скоро сва експлоатација се водила на копну. Није случајно што руске компаније (Гаспром и Росњефт) које имају право да раде у приобалном појасу, активно формирају пул страних партенра који имају и искуство и технологије.

Професор Руског института за нафту и гас Губкин Борис Тумањан сматра да је освајање приобалног појаса перспективни правац, али подвлачи да је то ствар будућности, при томе врло далеке.

- Приобални појас је скуп и сложен. Приобални појас је врло тежак са тачке гледишта еколошких обавеза. Треба обавезно спроовдити озбиљне мере за заштиту животне средине, осигурање индустријске безбеднсоти. Ту је више питања, него одговора у датом тренукту. Мислим да интензивно комерцијално освајање приобалног појаса може да наступи за неколико деценија. Не мислим да ће то бити у наредној деценији.

Професор подвлачи да се никако не сме отезати са радовима на освајању морског дна. Не сме се заостајати за конкурентима, разрадама које се воде у иностранству. Море је озбиљан задатака, рад у перспективи, али у руској енергетици, по речима Тумањана, постоје актуална питања која траже хитно решење. Доста посла је остало на копну:

- Задаци су да се правилно искористи оно што нам даје копно. Код нас је врло много налазишта, посебно гасних, који захтевају да се потпуно искористи гас који налазиште дозвољава да се узме. Источни Сибир је огромни простор за разраду и добијање нових извора, нових налазишта. Овде и треба радити сада, то је једноставније, то је јасније, то нам је по роковима ближе.

Историјско искуство показује да су тешкоће очекивале све који су почели да истржују морске дубине. Бразилски нафташи су научили да буше супердубоке бушотине, Норвежани су изградили у Баренцовом мору вештачко острво за прераду извађене нафте.

Руске власти много пута су наводиле руски енергетски комплекс као главном потришача иновација. Експерти не искључују да он може да постане локомотива иновационе економије.

Влад Гринкевич,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Високи дипломата је изјавио да ће ЕУ можда морати да постане „креативнија“ у проналажењу новца за Кијев


Немачки канцелар је појаснио да ће профит добијен од средстава Москве у ЕУ бити употребљен за наоружавање Кијева

Урсула фон дер Лајен је претходно деблокирала преко 10 милијарди евра како би обезбедила подршку Будимпеште за помоћ Украјини


Москва пркоси апокалиптичним прогнозама, пише часопис

Пољопривредни произвођачи у Пољској су огорчени што њихови украјински конкуренти могу да продају жито у ЕУ без плаћања царина


Ограничење се неће односити на земље чланице Евроазијске економске уније и на Јужну Осетију, Абхазију, Монголију и Узбекистан.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА