eposao.info - vrh - ekonomija
Почетна страница > Новости

Грозница изазвана гасом из шкриљаца у Европи била блеф

Грозница изазвана гасом из шкриљаца у Европи била блеф
19.02.2013. год.

Зашто се срушила финансијска инвестициона пирамида изграђена на експолатацији гаса из шкриљаца у САД? Каква је реална цена ове нетрадиционалне сировине? Коме је била повољна грозница изазвана гасом из шкриљаца у Европи?

Бугарска је увела мораторијум на извиђање гаса из шкриљаца, а Румунија, напротив, од забране је одустала и намерава да буши поред подземног језера које дели са Бугарском. Пољска, Литванија, Украјина надају се у гас из шкриљаца као у алтернативу руским поставкама. У Пољској експлоатација гаса из шкриљаца је објављена за приоритетни правац енергетске политике, за подршку пројеката за 2013. годину издвојено је 500 милиона долара. А Немачка и Француска забрањују извиђање нетрадиционалног горива. Зашто је у Европи таква разноликост одлука? Шта у ствари кочи истраживање гаса из шкриљаца? Може ли он да буде претња дугорочним уговорима Гаспрома?

О свему томе размишља један од водећих експерата у вој области, директор инжињерско-иновационог центра Геогасконсалт Валериј Ненахов.

- Што се тиче тога да је Бугарска забранила бушење, а Румунија дозволила, ту нема еколошких проблема, политичка борба за бираче у чистом облику. Мада Бугари могу да се успротиве: уништићете нам језеро! у случају некотрнолисаног распростирања пукотине отровне супстанце које улазе у воду приликом издвајања гаса могу да доспеју у ову акумулацију слатке воде. Између осталог, све зависи од Румуније. Ако је она спремна да потроши милионе долара за компелксна геофизичка истраживања, да купи скупу опрему, проучи планинске масиве, бушотина може да се накриви у било коју страну и да се избегне тровање подземних вода.

Истина, цена само једног тест-бушења износи 17 милиона долара! Како би се оцениле индустријске резерве, треба хоризонтално пробушити земљу на хиљаде метара, разломити стену уз помоћ воде под притиском, убризгати у бушотину специјалне течности и песак и коначно извући каг. Вода која се пумпа треба да има потребна својства, зато се она „згушњава“ реагентима који су у суштини отровни. Есперт разматра:

- Шта се десило у Тексасу на налазишту Барнет Шел? Краве су тамо попиле воду из артезијанске бушотине и угинуле. А појава метана у водоводима у региону извиђања гаса из шкриљаца! Кад се принесе шибица славини, вода се запали. И то у САД, где су милијарде долара потрошене на прелиминарне истраживачке радове, где је чак снимљен филм Гасна земља (Гасленд). Истина, данас, 30 година после почетка освајања налазишта гаса из шкриљаца, Американци су одустали од истраживања. Буше и готово. Зашто? Зашто што гас из шкриљаца постаје нерентабилан после трошкова за извиђање. На просторима америчког континента то можда и може да прође, али не у густо насељеној Европи.

Очигледно у Француској, Мађарској, Бугарској, Швајцарској, Шведској опасности су ипак свесни. Министар животне средине Немачке Петар Алтмајер такође се изразио против метода фрикинга, којим се вади гас из шкриљаца. Али главна ризница гаса из шкриљаца, Пољска, пуна је ентузијазма. Према првобитним оценама овде га има 5,3 трилона кубних метара. Мада је недавно цифра била коригована до 1,92 трилиона кубних метара, што такође није мало.

Гајане Ханова,


 


  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Високи дипломата је изјавио да ће ЕУ можда морати да постане „креативнија“ у проналажењу новца за Кијев


Немачки канцелар је појаснио да ће профит добијен од средстава Москве у ЕУ бити употребљен за наоружавање Кијева

Урсула фон дер Лајен је претходно деблокирала преко 10 милијарди евра како би обезбедила подршку Будимпеште за помоћ Украјини


Москва пркоси апокалиптичним прогнозама, пише часопис

Пољопривредни произвођачи у Пољској су огорчени што њихови украјински конкуренти могу да продају жито у ЕУ без плаћања царина


Ограничење се неће односити на земље чланице Евроазијске економске уније и на Јужну Осетију, Абхазију, Монголију и Узбекистан.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА