eposao.info - vrh - ekonomija
Почетна страница > Новости

РТ: Будућност транзита руског гаса кроз Украјину зависиће од европских земаља - Москва

РТ: Будућност транзита руског гаса кроз Украјину зависиће од европских земаља - Москва
13.07.2022. год.
Ако европски потрошачи одрже потражњу и украјински систем гасовода остане у функцији, Русија би размотрила опцију очувања украјинског транзита

Будућност транзита руског гаса кроз Украјину зависиће од европских земаља, сматра званичник Министарства спољних послова. Намера ЕУ да одустане од Русије као добављача значи да Украјина више неће примати транзитне таксе, рекао је високи дипломата.

Али ако европски потрошачи одрже потражњу и украјински систем гасовода остане у функцији, Русија би размотрила опцију очувања украјинског транзита“, рекао је Дмитриј Биричевски, шеф оделења за економску сарадњу Министарства спољних послова Русије.

Садашњи уговор о транзиту са Украјином потписан је у децембру 2019. на пет година, са могућношћу продужења на још 10 година. Украјина је тај договор сматрала великом победом.

Након што је крајем фебруара почела руска војна операција у Украјини, ЕУ је увела оштре економске санкције Москви, наводећи своју намеру да одустане од руске енергије.

Украјина је у мају најавила обуставу транзита гаса преко једне од две руте које користи Русија, тврдећи да је то неопходно због губитка контроле над делом гасовода. Инфраструктура је дошла под руску контролу у првим данима војне операције. Руски гасни гигант "Гаспром" је одбацио тврдње Украјине да наставак рада гасовода није безбедан.

Проток гаса кроз алтернативни пут ка Европи, гасовод "Северни ток", поремећен је прошлог месеца. Русија је саопштила да је морала да смањи капацитет за 60 одсто због неуспеха Немачке да врати гасну турбину након ремонта. Кључни део опреме заглавио се у Канади због санкција.

Берлин и Отава су од тада преговарали о повратку турбина. Канада, међутим, није саопштила када ће бити враћене у Немачку. Кијев је осудио одлуку, називајући је ерозијом санкција, устврдивши да би Русија уместо тога могла да пумпа више гаса кроз Украјину.
 
„Није Русија крива што се европљани суочавају са зимском хладноћом без грејања и летњом врућином без климатизације. Санкције су се вратиле као бумеранг западним економијама“, рекао је он.
 
Европска ограничења могу бити болна за руску економију, али и „наше мере одмазде могу бити прилично болне“, рекао је он, додајући да Москва није учинила све што је у њеној моћи да нашкоди западним земљама.

Извор: РТ


Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: ©Oleg Pereverzev / Pacific Press / LightRocket via Getty Images / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Москва ће предузети мере које служе њеним интересима, изјавио је Дмитриј Песков

Москва користи мултилатералне формате ван контроле САД да би заобишла ограничења, изјавио је министар спољних послова


Високи дипломата је изјавио да ће ЕУ можда морати да постане „креативнија“ у проналажењу новца за Кијев

Немачки канцелар је појаснио да ће профит добијен од средстава Москве у ЕУ бити употребљен за наоружавање Кијева


Урсула фон дер Лајен је претходно деблокирала преко 10 милијарди евра како би обезбедила подршку Будимпеште за помоћ Украјини


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА