eposao.info - vrh - ekonomija
Почетна страница > Новости

Резултати НИС групе У 2020. години под утицајем пандемије

Резултати НИС групе У 2020. години под утицајем пандемије
26.02.2021. год.
НИС очувао стабилност на тржишту и инвестирао више од 25 милијарди динара


Пословање НИС групе у 2020. години било је под снажним утицајем изузетно неповољних макроекономских околности изазваних пандемијом корона вируса, која је узроковала значајне здравствене изазове и пад потражње за нафтним дериватима. Поред тога, на резултате је утицао и пад цена нафте на светском тржишту – просечна цена нафте типа Brent у 2020. години била је 41,7 долара за барел што је 35 одсто мање у односу на 2019. годину.

У таквим околностима НИС група је остварила своје приоритете – уредно снабдевање тржишта Србије нафтним дериватима, задржање ликвидности компаније и очување здравља запослених, пословних сарадника и потрошача. Такође је настављен инвестициони циклус у оквиру кога је током 2020. године у развојне пројекте инвестирано 25,3 милијарде динара. Између осталог, у прошлој години успешно је реализован један од најважнијих пројеката за даљи развој НИС-а – у Рафинерији нафте Панчево пуштено је у рад постројење „Дубока прерада“ у које је уложено више од 300 милиона евра. Такође, НИС је остао стабилан извор прихода за акционаре и на име дивиденде из добити за 2019. годину исплатио 4,4 милијарде динара.


Упркос негативним трендовима, показатељ EBITDA очуван је на позитивном нивоу – 15,8 милијарди динара, као и позитиван новчани ток од 29,7 милијарди динара. И поред бројних изазова, НИС група је у другом полугодишту забележила нето добит од 2,7 милијарде динара, али су неповољне околности из првих шест месеци допринеле да 2020. годину НИС заврши са губитком од 7,6 милијарди динара. Обрачунате обавезе НИС групе по основу пореза и других јавних прихода у овом извештајном периоду износе 179,5 милијарди динара.


Када је реч о оперативним показатељима, у 2020. години НИС је произвео 1,259 милиона условних тона нафте и гаса у Србији и концесијама у региону. У Рафинерији нафте Панчево прерађено је 3,613 милиона тона нафте и полупроизвода. Укупан обим промета у 2020. години износи 3,538 милиона тона нафтних деривата, уз повећање извоза од 7 одсто у односу на 2019. годину. Такође, НИС је наставио развој малопродајне мреже и у Србији, Босни и Херцеговини и Румунији у рад пустио укупно 14 бензинских станица. Такође, НИС је наставио да развија своје дигиталне пројекте и први у Србији омогућио плаћање за гориво на бензинским станицама без одласка на платно место путем мобилне апликације Drive.Go, поштујући тако време и безбедност потрошача. У 2020. години унапређена је безбедност радних процеса - индикатор повреда са изгубљеним данима (показатељ LTIF) смањен je 8 одсто у односу на 2019. годину.


У 2020. години НИС је за друштвено одговорне пројекте издвојио више од 290 милиона динара и обезбедио значајне донације за здравствене установе широм Србије.


Кирил Тјурдењев, генерални директор НИС-а, изјавио је:


„Година за нама била је једна од најкомплекснијих не само у историји НИС-а и нафтне индустрије, већ и глобалне економије. Зато смо предузели низ одлучних мера како бисмо очували стабилност НИС-а и учврстили финансијску дисциплину, бринући све време за здравље запослених и потрошача. Наш програм мера за повећање оперативне ефикасности дао је ефекат од 1,4 милијарде динара на показатељ EBITDA. Међутим, штедња на коју смо били принуђени није зауставила наше капиталне пројекте и у 2021. години наставићемо са улагањем у даљи развој за шта смо определили више од 20 милијарди динара. Остајемо посвећени даљој модернизацији НИС-а, стварајући дугорочне вредности за запослене, акционаре и заједницу у којој послујемо“.

 


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © НИС/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Високи дипломата је изјавио да ће ЕУ можда морати да постане „креативнија“ у проналажењу новца за Кијев


Немачки канцелар је појаснио да ће профит добијен од средстава Москве у ЕУ бити употребљен за наоружавање Кијева

Урсула фон дер Лајен је претходно деблокирала преко 10 милијарди евра како би обезбедила подршку Будимпеште за помоћ Украјини


Москва пркоси апокалиптичним прогнозама, пише часопис

Пољопривредни произвођачи у Пољској су огорчени што њихови украјински конкуренти могу да продају жито у ЕУ без плаћања царина


Ограничење се неће односити на земље чланице Евроазијске економске уније и на Јужну Осетију, Абхазију, Монголију и Узбекистан.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА