eposao.info - vrh - ekonomija
Почетна страница > Новости

Тјурдењев: Настављамо са улагањима у кључне појекте

Тјурдењев: Настављамо са улагањима у кључне појекте
10.08.2020. год.


“Очување здравља запослених и потрошача, стабилност на тржишту нафтних деривата, социјална стабилност запослених и наставак улагања у кључне пројекте, били су приоритети у месецима за нама, које је обележила пандемија корона вируса. Смањили смо трошкове, извршили приоретизацију инвестиција, али штедња на рачун дугорочног развоја компаније за НИС није и неће бити опција. Остајемо фокусирани на пројекте који ће компанији, али и Србији донети највише бенефита у будућности”, рекао је у разговору за «Политику» Кирил Тјурдењев, генерални директор НИС-а.


Тјурдењев је истакао да је у првом полугодишту ове године пословање НИС-а било под снажним утицајем глобалних неповољних макроекономских околности, што се, пре свега, односи на пад цена нафте и епидемију COVID-19 која је узроковала драстичнo смањење потражње за нафтним дериватима:

“НИС је успео да очува показатељ EBITDA на позитивном нивоу од 2,3 милијарде динара, као и позитиван новчани ток од 6,3 милијарде динара, али је због негативних макроекономских трендова забележен нето губитак од 10,2 милијарде динара.
Наставили смо да улажемо у кључне пројекте, пре свега у повећање дубине прераде у Рафинерији нафте Панчево, у наставак изградње Термоелектране-топлане Панчево и истраживање и производњу нафте и гаса. Такође, можемо бити задовољни нашим оперативним показатељима, јер смо у свему на нивоу или успешнији него у првих шест месеци прошле године”, рекао је Тјурдењев.

Нафтна индустрија Србије, фото: © НИС


Први човек НИС-а истакао је да је у борби против кризе израђено неколико кризних сценарија  који су компанији омогућили брзо прилагођавање условима на тржишту:


„Без обзира на тешку ситуацију, нисмо смањивали зараде, нисмо смањивали број запослених и успели смо да очувамо финансирање кључних инвестиција. Укупно смо у првој половини 2020. године уложили 14,5 милијарди динара, што је прави подвиг имајући у виду услове у којима смо пословали“, навео је Тјурдењев.


Када је реч о  Дубокој преради, кључном пројекту друге фазе модернизације панчевачке рафинерије, Тјурдењев је је навео да ће почетак рада постројења омогућити производњу већих количина белих деривата – дизела, бензина и ТНГ-а и смањење или одустајање од производње црних деривата, пре свега мазута:


„Сасвим конкретно, за возаче Дубока прерада значи веће количине најквалитетнијих горива домаће производње. За нас, Дубока прерада значи и нови производ, нафтни кокс, који се користи у грађевинарству и сада се увози у Србију. Дубока прерада је инвестиција вредна више од 300 милиона евра. У овом тренутку у току је извођење предстартних активности“, навео је Тјурдењев.


Он је такође додао да НИС до краја године има неколико приоритета, пре свега, здравље и безбедност запослених и потрошача, као и одржавање социјалне стабилности запослених који, како је оценио, изузетно марљиво раде у овим сложеним условима. Такође, као важан приоритет, Тјурдењев је навео и очување  ликвидности компаније и обезбеђивање позитивног новчаног тока, који ће омогућити финансирање кључних развојних пројеката НИС-а.


Тјурдењев се дотакао и друштвено одговорног аспекта пословања компаније  и подсетио  да је, између осталог, по почетку пандемије, НИС обезбедио 270 тона горива за хуманитарне летове „Ер Србији“ којима је у Србију допремљена медицинска опрема и враћени наши људи из иностранства. 
 


  • Извор
  • Танјуг
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Високи дипломата је изјавио да ће ЕУ можда морати да постане „креативнија“ у проналажењу новца за Кијев


Немачки канцелар је појаснио да ће профит добијен од средстава Москве у ЕУ бити употребљен за наоружавање Кијева

Урсула фон дер Лајен је претходно деблокирала преко 10 милијарди евра како би обезбедила подршку Будимпеште за помоћ Украјини


Москва пркоси апокалиптичним прогнозама, пише часопис

Пољопривредни произвођачи у Пољској су огорчени што њихови украјински конкуренти могу да продају жито у ЕУ без плаћања царина


Ограничење се неће односити на земље чланице Евроазијске економске уније и на Јужну Осетију, Абхазију, Монголију и Узбекистан.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА