РТ: Иран настоји да оживи нафтовод преко Ирака до Сирије усред напетости у Ормуском мореузу
Техеран води разговаре с Багдадом о могућности отварања нафтовода који повезује Иран и Сирију преко ирачке територије како би се избегло кориштење Ормуског мореуза за транспорт нафте у Персијском заливу.
Нафтовод би повезао Иран са сиријским лучким градом Биниасом на Средоземном мору, преноси телевизијски канал ал Сумариа, позивајући се на извор који је навео да је упознат с детљаима предлога. Трансирачки нафтовод омогућио би Ирану да заобиђе транспорт нафте кроз Ормуски мореуз, те заобиђе америчке санкције „услед растућих страхова да Ормуски мореуз може бити затворен у случају директне војне конфронтације Сједињених Америчких Држава и њихових савезника с Ираном".
Укупни капацитет нафтовода процењује се на око 1,25 милиона барела нафте дневно, што је готово половина иранског извоза нафте пре санкција, мада је најмање 10 пута мањи од укупне количине сирове нафте која се тренутно транспортује кроз Ормуски мореуз.
Извор је нагласио да Багдад пројекат не може сматрати економски корисним, примећујући да Ирак може извозити сопствену сирову нафту у Баниас и у суседне медитеранске земље. Међутим, наведено је да Багдад још није званично одговорио на предлог Ирана. У ствари, Иран је раније предложио нафтовод за Ирак, али су разговори о пројекту заустављени 2014. године, када је "Исламска држава" заузела велике територије и у Сирији и у Ираку.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- фото: © Reuters / Essam Al-Sudani / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Кинеска економија се прошле године повећала за 2,3 процента упркос утицају пандемије коронавируса. Економски опоравак земље убрзао се у последња три месеца 2020. године и вратио се на ниво...
БДП Кине, друге највеће светске економије, предвиђа се да ће се ове године повећати за 8,2 одсто, настављајући да надмашује глобалне играче, укључујући Сједињене Државе, према истраживању економ
Консултантска компанија „Рамбол“ морала је да одустане од учешћа у завршетку изградње „Северног тока 2“ због претњи америчких санкција, пише дански „Политикен“.
Русија ће поново преузети Лидерство у глобалном извозу пшенице, упркос предстојећим извозним квотама житарица и порезу на извоз пшенице, саопштило је Министарство пољопривреде САД-а у најновијем извештају.
Амерички Стејт департмент је упозорио на ризик од санкција европским компанијама које, према Вашингтону, помажу Русији у изградњи гасовода "Северни ток 2", пренео је Ројтерс позивајући се на изворе. ...
Остале новости из рубрике »