eposao.info - vrh - ekonomija
Почетна страница > Новости

РТ: Италија се придружује кинеском Путу свиле, што показује да ЕУ максимализује властите интересе у односу на жеље САД - Фратини

РТ: Италија се придружује кинеском Путу свиле, што показује да ЕУ максимализује властите интересе у односу на жеље САД - Фратини
21.03.2019. год.


Извор: Восток / РТ

Жеља Италије да гради трговинске везе с Кином није потез против САД-а, него напор да се "максимализују" властити интереси, изјавио је за РТ, бивши министар спољних послова Италије Франко Фратини, уочи посете кинеског председника Кси Ђинпинга Италији.

Очекује се да ће Италија током Ђинпингове посете потписати необавезујући меморандум за подршку кинеској глобалној трговинској и инфраструктурној мрежи "Један појас један пут", названој "Нови Пут свиле",  те је ставила до знања своју намеру да игра важну улогу у великом плану, упркос упозорењима о пројекту из Вашингтона.


Овај потез ће учинити Италију првом земљом Г7 која подржава иницијативу, а која има за циљ повезивање Кине морем и копном са Блиским истоком, Европом и Африком. Рим се нада да ће његово укључивање помоћи оживљавању италијанске економије пружајући већи приступ кинеском тржишту.

Фратини је рекао за РТ да је пројекат „веома великог значаја“ за Италију и може бити „прави мост“ који повезује Азију и Европу. Потврђујући упозорење САД-а према Италији, да се држи подаље од онога што су назвали "узалудним пројектом", Фратини је рекао да ангажман Италије није "порука против Сједињених Држава, већ порука да се максимализују европски интереси".

Претње САД-а нису биле изненађујуће, рекао је Фратини, будући да је "није тајна" да Трампова администрација сматра Кину својим највећим конкурентом. Он је такође рекао да је вероватно да ће и друге земље ЕУ желети да се укључе у кинески пројекат, јер ових дана европске земље теже независнијим политикама и "мање су расположене да поштују жеље својих америчких савезника".

Ипак, Фратини је уверио Вашингтон да ће Италија остати "лојални савезник" САД-у и да "никада неће" ставити своју критичну инфраструктуру "у руке једне стране државе".

Фратини је рекао да се нада да ће се све већа независност од Вашингтона, видљива у неким европским политикама, проширити и на питање санкција против Русије, рекавши да је у интересу Европе да "прогресивно укине" санкције које су наметнуте "због захтева" Обамине администрације.

Међутим, у италијанској влади је било неких "тешких разговора" у вези са пројектом "Један појас један пут" и односима Италије са Кином, изјавио је за РТ главни уредник Pandoratv.it. Ђулието Чиеса.

Постоји „велика подела унутар италијанске елите“, с више проамеричким политичарима, који су више опрезни у таквој сарадњи и потенцијалним реакцијама САД-а, рекао је он. Чиеса верује да ће доћи до "продубљивања" разлика између Европе и САД-а, које "покушавају да наметну властите идеје о међународној трговини", а са тим се не слажу сви у Европи.

Исти став је саопштила и италијанска новинарка Алесандра Бочи, која је рекла за РТ да је одлука Италије да игнорише америчка упозорења показала "помак у спољних политици Италије" и показала да Вашингтон "више нема исту моћ као што је имао у Европи".

Бочи је додала да би потез Италије могао "покренути домино ефект" у смислу да више европских земаља жели да развија везе с Кином, додајући да се чини да Сједињене Државе покушавају притиснути Европу да бира између њих и Кине, будући да су две велике економске супарници у сред трговинског рата, Европа је део тог "борбеног поља".


  • Извор
  • Кинеско-малдивски Мост пријатељства, део Пута Свиле, фото: © Global Look Press / Global Look Press / Xinhua / Xu Fudi/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Високи дипломата је изјавио да ће ЕУ можда морати да постане „креативнија“ у проналажењу новца за Кијев


Немачки канцелар је појаснио да ће профит добијен од средстава Москве у ЕУ бити употребљен за наоружавање Кијева

Урсула фон дер Лајен је претходно деблокирала преко 10 милијарди евра како би обезбедила подршку Будимпеште за помоћ Украјини


Москва пркоси апокалиптичним прогнозама, пише часопис

Пољопривредни произвођачи у Пољској су огорчени што њихови украјински конкуренти могу да продају жито у ЕУ без плаћања царина


Ограничење се неће односити на земље чланице Евроазијске економске уније и на Јужну Осетију, Абхазију, Монголију и Узбекистан.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА