BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Председник Јемена: Разматрао сам с Путином јеменски сценарио у Сирији

Председник Јемена: Разматрао сам с Путином јеменски сценарио у Сирији
05.04.2013. год.


По завршетку своје посете Москви, о преговорима с председником Русије, о перспективама за развој билатералних односа, укључујући и оне у сфери војно-техничке сарадње и о актуелној ситуацији у Јемену, председник Абд Рабо Мансур Хади говорио је у ексклузивном интервјуу за „Глас Русије“.

- Какви су закључци после Ваших преговора с Владимиром Путином?

- У Москву сам допутовао пре свега како бих се захвалио Русији. Ваша земља је у врло тешком периоду подржала Јемен. Блиски исток је у току последњих година доживео кардиналне промене. Оне су пре свега захватиле Тунис, Египат, Либију и Јемен, наравно, а сад и Сирију.

У случају с Јеменом Савет безбедности УН је заузео јединствену позицију приликом тражења путева за регулисање ситуације. Заједнички циљ је био да се не дозволи да у Јемену избије грађански рат. Захваљујемо се руском руководству на томе што је подржало иницијативу арапских земаља Залива приликом решавање кризе у Јемену.

- Која сте још питања разматрали с председником Русије?

- Размотрили смо ситуацију у региону и могућности развоја сарадње између Јемена и Русије. 2013. године обележавамо 85. годишњицу од успостављања руско-јеменских односа. Они су се развијали за време Совјетског Савеза и касније, и с Јужним Јеменом, и са Северним Јеменом, и после њиховог уједињења.

Јемен се 1990. године ујединио, Западна и Источна Немачка су се такође ујединиле, догодиле су се промене у социјалистичком табору. Без обзира на све ове промене, односи с Русијом су се и даље развијали. Навешћу само један - сферу наоружања. И пре уједињења су војске и Севера и Југа Јемена користиле борбену технику из Русије.

- Сад вероватно скоро да и не купујете оружје из Русије?

- Раније смо купили две ескадриле МиГ-29, али сад за такве набавке немамо новца. А главно је да желимо мир. Период хладног рата је завршен. Наша земља је решила сва питања граница с Оманом, Саудијском Арабијом и Еритрејом. Тако да с тим немамо никаквих проблема. Постоје други проблеми. Још пре 50 година обећали смо становницима Јемена да ћемо им обезбедити пет основних ствари: то су вода, намирнице и лекови, струја, медицина и образовање. Управо ова област је за нас приоритетна.

- Које пројекте сте разматрали у Москви?

- Предложили смо Русији да учествује у испитивању налазишта нафте и гаса у Јемену. Важна тема су планови земаља Залива за обнову Пута свиле на савременом нивоу, преко система железнице. Разматрали смо како се Јемен може повезати с овим пројектом.

Још смо замолили за помоћ у модернизацији термоцентрала у Адену како би се граду обезбедила довољна количина електричне енергије и за модернизацију нашег парка авионске технике: МиГ-21, Су-22, хеликоптери Ми-35, транспортни авиони Ил-76 и Ан-26, МиГ-29.

Отворено смо рекли председнику Путину да сад немамо новца за све то. Замолили смо за помоћ. Међународна заједница је обећала помоћ од око 8 милијарди долара. У заједничким је интересима да се помогне Јемену да изађе из ове кризе.

- Да ли сте замолили Русију за помоћ у борби против тероризма?

- Наставили смо да ширимо сарадњу у борби против тероризма. Тероризам нема домовину и нема граница. Кад је наша провинција Абјан доспела у руке терориста „Ал Каиде“ испоставило се да је тамо било и Авганистанаца, и Американца, и Чеченаца, и Индуса, и Пакистанаца, и Европљана.

Ипак, успели смо да изађемо с тим на крај. Паралелну „владу“, коју су екстремисти основали у провинцијама Абјан и Шабва победили смо уз помоћ војске. Војска такође није била у завидној ситуацији, али се ујединила у борби против терориста, превладала је несугласице и била је усмерена на ослобађање освојених провинција. Заједно с војницима деловале су и народне дружине.


- А чиме Русија конкретно може да помогне?

- Муницијом, авионима.

- У Јемену сте успели да организујете процес националног помирења. Колико је ова ситуација стабилна?

-Буквално ове недеље основано је 9 комитета за вођење дијалога, сваки је задужен за одређени правац. Одлучили смо да кад се у комитету нешто договори, то буде забележено написмено. Пре тога је 6 месеци потрошено за разраду механизама за иницијативе земаља-посредника. Сад рачунамо да ће сам процес дијалога такође трајати око 6 месеци.

Јемен је сад на историјској прекретници. У последњих пола века у нашој земљи у се стално водиле борбе. Час су се борили југ и север, час је било других кошкања и на југу и на северу. Јемен је уједињен 1990. године. Међутим, и после тога је свако покушавао да наметне своје идеје другој страни. То је довело до рата 1994. године. Па и после њега је било покушаја да се нешто уради за рачун другог. А сад желимо да се то не понови, да сви буду подједнако заступљени у власти, да политичко уређење земље одговара захтевима XXI века. Али да се притом ново ослања и на оно што је било корисно у претходном систему.

Трудимо се да створимо праведан и мудар систем власти како се нико не би осећао ускраћеним. Ако само једна група буде на власти, пре или касније ће они који су одстрањени почети да се боре за власт и да се свете. Мени помаже вера у то да је то могуће и да се моја жеља поклапа с оним што желе грађани Јемена.

- Данас се Сирија налази у тешкој ситуацији. Шта из јеменског искуства може добро доћи Сирији?

- У рату у Сирији не може постојати победник или побеђени. И разматрао сам с председником Путином како се јеменски сценарио може применити за разрешавање конфликта у Сирији.

Јелена Супоњина,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА