BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

ПУТЕВИМА НАШЕ ПРОШЛОСТИ - КНЕЗ НИКОЛА ВАСОЈЕВИЋ (6) (1797–1844)

 ПУТЕВИМА НАШЕ ПРОШЛОСТИ - КНЕЗ НИКОЛА ВАСОЈЕВИЋ (6) (1797–1844)
05.04.2013. год.

O НЕЗАВИСНИМ ПЛЕМЕНИМА БРДА И ГОРЊЕ АЛБАНИЈЕ ОД КРАЉА РАДОСЛАВА-КНЕЖЕВИ МЕМОАРИ НА ФРАНЦУСКОМ

 
     
     Између Котора и Скадра на Јадранском Мору, Бугарске и Старе Србије, те између Херцеговине, Охридског језера, Албасана и Драча, налази се некадашња Холмија, која данас чини дио северне Албаније, Херцеговине, Босне и Старе Србије. Она има отприлике 51,3 миље дужине и 30,8 миља ширине, што чини простор од 1580 кв.миља, и има око 330.000 становника од којих 74.000 ратника и 5.400 коњаника. Ова земља је покривена планинама, стрмим стенама, тјеснацима и тако неприступачним мјестима која од давнина до данашњих дана ниједна војна сила није могла да их савлада и покори. Никако нећу улазити у топографске детаље земље, то је један врло дуг предмет који би морао бити расправљен на један посебан начин са много брижљивости. Рећи ћу само да је врло тешко ако не и немогуће дочарати тачну слику о природи земље и стравичном изгледу њених планина....На сваком кораку налази се нека тврђава, и сваки камен је бедем који је природа створила да онемогући пролаз. Једном речи, горња Албанија представља једну природну тврђаву незаузимљиву и неосвојиву. 
Историја каже да су Римљани, па чак и Турци били господари ове земље. Истинито је, али то је бивало посредством одредаба које су ишле на руку и задовољење тих племена, а не оружаном силом.
Стара Холмија носи своје име по једној великој планини која се зове Холм (Ком) која се налази у племену Васојевићима и дели ово племе на два дела. Та планина служи горњим Васојевићима као утврђење (природна брана) против колашинских Турака итд...
Холмија је данас подељена на два дела. Први су независна Брда која обухватају Црну Гору и Брда (стара Холмиа), други су Брда зависна од Порте, али који не плаћају ништа Турцима. Они имају своје старешине и владају сами собом.
Народи који настањују ту земљу су две различите расе: Албанска и словенска племена. Албанци (Шиптари) су потомци Илира сина Кадмуса краља Феникије, који је дошао из Израела. Пошто је напустио своју земљу, дошавши са својим синовима и својим народом, запосео је обале Јадранског мора од Грче до Скадарског језера, места која су сачували до данас, а да уопште нису изменили своју ношњу и обичаје. Њихов језик остао је исти до данашњих дана какав је био до пре тридесет и три века. Тај језик нема ни најмање сличности ни са једним језиком севера, изузев техничких речи и месних имена које су узајмили од њихових господара.
Сви Албанци су католичке вере али се са презиром односе према Папи и латинском језику, и врло су слабо, привржени свештенству па и својој религији.
Словенска племена која настањују те високе пределе-Брда, словенска су остроготска племена (племена источних Гота) које под краљем Свевладом и његовим сином Островој, или Остроил, у доба римских царева Анастаса и Јустина у 495 су се отиснула од те земље, они су од отродоксне грчке религије и привржени су њиховој цркви скоро до фанатизма, ма да је свештенство много изгубило од свог првобитног угледа.
 Срби, у односу на обичаје, навике, ношњу, језик, разликују се у свему од староготских Словена. Брда су потпуно слободн а и независна од Турака, од Порте. Од 1389. Они су непрекидно у рату са Турцима, и до данас се никада са њима нису измирли нити признају њихову власт, нити су турски великодостојници икада загосподарили словенским племенима. Али, као крвопије и мучитељи на челу својих скитничких банди и зликоваца без домовине и народности, користећи неслогу међу хришћанима освојили су њихову земљу на један врло подао и нечастан начин. Уосталом, историја познаје бестидно и свирепо понашање свих турских султана према хришћанима. Чврста и енергична одлука свих независних племена је радије умрети слободан него се подвргнути јарму туђинске власти.
Независни Брђани у границама Порте такође су подељени на два дела: 124 црногорска племена броје 70.000 душа, гдје је црногорски владика апсолутни господар, чине праву Црну Гору. 2 Брда (Холмиа) састављена од седам независних племена, која су независна и једно од другог, имају свако својег апсолутног господара- вођу племена. Ових седам племена називају се заједничким именом Брда, и броје 42.000 житеља. Ускоци ( народ који је у некој врсти савеза са Брђанима) броје 22.800 становника што са Црном Гором и седам брда чине укупно 134. 800 становника, који се за 24 сата могу окупити и изаћи ван земље (племена). Међутим, у случају потребе због напада непријатеља на њихову територију тај број би могао бити удвостручен. 
Брда, односно Брђани који зависе од Порте су херцеговачка племена која броје 32. 800 становника, 5 племена Старе Србије броје 28.800 становника, 7 племена Дукађина броје 48. 000 становника, племена Миридити 20. 000 становника, Дибре 24. 000 становника, Сивур 4.000, Задрима 8. 000 становника, док осам шиптарских племена планинаца број 18. 800 ратника, што укупно чини 184.400 становника, од којих је 46. 300 људи спремних за борбу.
Црногорска племена нису пореклом из те земље. Она су сатављена од различитих словенско- остроготских племена босанских, а нарочито херцеговачких. Доба њиховог постанка (формирања) датира од 1500-те године.
Најчувенија црногорска племена су она из Катунске нахије, од којих потиче црногорски владика, и која некад нису била покорена ни од Турака ни од Млетака. Године 1711, Петар Велики, руски цар, њима је послао сведоџбе и отворене повеље са много обећања... да би их обавезао да узму учешћа против Турака. Од тог доба почињу руски односи са тим племенима.
Русија је била војно упориште на Јадранском мору, као и да би подржавала њихова политичка опредељења, такорећи у срцу цивилизоване Европе, црногорском владици је под различитим изговорима доделила помоћ од 85.000 ф. годишње. Међутим, стварни циљ је био да владику и црногорске главаре завађних племена придобију и вежу за себе.
 Племена независних Брда су пореклом из тог краја. То је стара Холмиа и Подгорица. Њихово порекло потиче од 495. Али деоба у племенима је почела  1160 године, када је последњи словенски краљ Острогота у Далмацији, Радослав 45-е, прогањан од једног од његових старешина званог Десса, који је био обасипан његовим наклоностима и његовом племенитошћу постављајући га за кнеза  Расцие (Рашке), био приморан да са своја четири сина Васом, Красом, Хотом и Пипом и свим својим рођацима да се склони у тим планинама. Од тих четири сина краља Радослава формирана су четири племена: Васојевићи, Краснићи, Хоти и Пипери, и до данас су сачували своју слободу и независност. У случају опште опасности од Турака они су у савезу са Црногорцима.
 
Битке које су почеле 1476.године и које су уз сва зверства и крвопролиће трају и до данашњих дана узрок су сиромаштва Брђана и Црногораца. Те жестоке борбе су их лишиле било каквих комуникација са светом и такорећи са људима...Ниједна цивилизација , нити трговине или индустрије код њих не постоје. Будући вјековима окружени варварима и злочинцима вековима напајаним људском крвљу, они су и сами постали варвари, тако да је живот једног човека јевтинији од живота једне козе.  Ево страшног живота свих зависних и независних племена од Порте у Брдима и горњој Албанији...
 
 
Постоје две кнежевске породице старе династије независних племена. У племену Краснићима је кнежевска породица по крви Али-тзор, која је била приморана да прихвати мухамеданство (ислам), али која ће се од једног до другог момента вратити хришћанској религији својој старој вери којој је интимно привржено.
 У племену Васојевићи налази се кнежевска породица по крви Милошевић, старијег сина кнеза Радослава (Раја), који је по четвртој генерацији потомак Великог војводе кнеза Стева Васојевића. Тај кнез је био убијен 1389. Године у страшној бици на Косову Пољу. Стево је у петој генерацији потомак по крви кнеза Војислава, старијег сина краља Радослава 45-е.
У четвртој генерацији су потомци кнеза Ђура , познатог из словенских песама. У шестој генерацији су потомци поменутог Великог војводе кнеза Стева Васојевића, у петнаестј генерацији су потомци кнеза Васа, старијег сина краља Радослава 45-е.
Осим тога кнежевска породица у племену Васојевићи има двојицу војвода наследника. Један у Горњим Васојевићима, а други у доњим Васојевићима.
Два дуга горе именована племена Хоти и Пипери су била под властитим исто тако наследним војводама.
У зависним племенима најзначајније је племе Мирдити. То је једно од најстаријих племена на тим просторима. Они су имали кнеза из куће Дода која се данас састоји од два кнеза, Дода и Афарц.
Словенско-србски народ који настањује Горњу Мезију (данашњу Србију), никад није имао ни једног племена и сви кнежеви и цареви били су пореклом или од Захумља или од Холмие од славеноортоготске расе.
Некада је у Србији владајућа породица била од Немањића, сина једног сеоског свештеника Љубомира из Захумља (данас Херцеговина). Од старе српеке династије и од страог србског племства данас није остао ниједан потомак. Милош, бивши србски владар био је први племић међу Србима, коме су Турци признали титулу бега кнеза.
У мају исте године, користећи одлично познавање француског језика, Васојевић у Паризу објављује и један мемоар друге врсте уз које објављује мапу Књажевине Васојевића.  У овом мемоару упознаје француску јавност са брсдким словенским племенима и њиховим сусједима. Тај мемоар је објавио и наредне 1841.године. у париском часопису, на француском. 
Налазећи се у европској метрополи, кнез Васојевић је врло активан и настоји да се упозна и спријатељи са што више угледних личности. У том циљу а видимо и на разним културним скуповима, па и на првом предавању пјесника-професора са Мицкојевичем, 10.децембра 1840.године.
 
                                              Изводи из књиге Радомира П. Губеринића ''Кнез Никола 
                                                       Васојевић'', издавач ''Ступови'', Андријевица, 1997.                               
 
Наставиће се ...


  • Извор
  • Горан Киковић- главни и одговорни уредник Гласа Холмије


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интензитет инсистирања на невиности Украјине је необичан, изјавио је руски министар спољних послова


„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА