BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Марко Полити: папа Фрањо би могао променити институт папинства

Марко Полити: папа Фрањо би могао променити институт папинства
17.03.2013. год.

Избор кардинала Хорхеа Бергоља поглаваром католичке цркве је стратешки важна, генијална и једина правилна одлука Колегијума кардинала. То је у ексклузивном интервјуу дописнику радиокомпаније Глас Русије испричао познати италијански ватиканист и биограф римских понтифика Марко Полити.

Након дуже кризе цркве и шока од абдикације Бенедикта 16. католички јерарси су дошли до закључка да је дошло време промена, - тврди Марко Полити.

- Они су одлучили да не смеју да направе корак назад, до којег би сигурно дошло да је за Свету столицу био изабран папа италијанског порекла. Веома је важно, што нови понтифик није из римске курије. Дошло је време, када је требало изаћи из оквира Европе и тражити папу у другим земљама. Например, у Латинској Америци. Тим избором су кардинали истакли да институт папинства мора да буде интернационализованији.

Свакако, рекао је експерт, - данас је тешко говорити, какав ће бити понтификат папе Фрање, али је већ јасно да католичку цркву и Ватикан чекају промене.

- Изабравши име Фрањо, нови папа као да је истакао да институт папинства мора да постане једноставнији, скромнији, без средњовековне помпе са црвеним огртачима. Он је изашао народу у белој одежди, са гвозденим крстом. То су све, свакако, појединости, али они сведоче да папа Фрања намерава да промени институт папинства. Све до дан-данас је то била апсолутна монархија, у којој је папа био попут цара. Од доласка папе Фрања, мислим, католичка црква ће постати колегијалнија, односно, папа ће управљати црквом не сам, већ заједно с епископатом. Мислим да ће он у свом понтификату ударити темељ саветничком механизму за сва актуелна и стратешки важна питања цркве.

Марко Полити је уверен да многи проблеми, који данас постоје у католицизму, неће моћи да буду брзо решени. То је питање банке Ватикана, неопходност реформирања саме римске курије, тема улоге жена у цркви, сексуална питања и многа друга. Међутим, важно је почети дискусије о тим питањимса. Ако папа Фрања почне, решења ће бити нађена. Између осталог, то обухвата и међуконфесионални дијалог, наставља Марко Полити.

- Од папе чекају да ће он обновити екуменски и међурелигиозни дијалог. Он је већ учинио конкретне кораке у том правцу. На самом почетку свог понтификата он је упутио посланицу главном рабину Рима и јеврејској заједници, у којој је потврдио своју тежњу да продуби међурелигиозне односе између јудеја и католика. Такође он ће морати да успостави дијалог с исламом. Мислим да ће успети у томе. Морамо да будемо свесни да у Аргентини, где је папа рођен, има много људи различитих националних припадности и вероисповести, као и емиграната не само из Европе, већ и Блиског Истока и арапског света.

Кардинал, архиепископ Буенос-Ајреса 76-годишњи Хорхе Марио Бергољо је изабран за 266. папу римског у 5. кругу гласања конклава, одржаног у Ватикану 12. и 13. марта. Да би постао првојерарх Римско-католичке цркве он је морао да прикупи најмање 77 од 115 гласова, односно, две трећине од учесника гласања. Данас се из анонимног извора сазнало да је већ у првом кругу кардинал Бергољо био испред признатих фаворита конклава – италијанског кардинала Анђела Сколе, Канађанина Марка Велета и Бразилијанца Одила Шерера. У петом кругу конклава је Његово Преосвећенство Хорхе Марио Бергољо – данашњи папа римски Фрања - прикупио више од 90 гласова.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс


Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА