BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

ИСТРАЖИВАЊА КАКО ЈЕ НАСТАЛО И КОЛИКО ЈЕ СТАРО БЕРАНЕ?

 ИСТРАЖИВАЊА  КАКО ЈЕ НАСТАЛО  И КОЛИКО ЈЕ СТАРО БЕРАНЕ?
06.03.2013. год.
Крајем новембра 2012. локална управа у Беранама  обиљежила је''150 година постојања Берана и 100 година Берана у Црној Гори''. Међутим, на симпозијуму одржаном у част тога јубилеја у организацији општине Беране, истраживачи турских докумената у Призрену  изнијели су податак да се Беране помиње  у једном од турских пописа из 1580. и ако су турци први попис вршили 1485. у којем се помиње нахија комска која је припадала кази Бихор. Зато треба подсјетити да  су Васојевићи  до 1455. године били у саставу Србије, а након окупације овог подручја 1455. и рушења два града Будимље и Бихора очигледно да њихов континуитет наставља насеље Беране. Назив Беране добило је по топонимима средњовјековног назива околних села – Берансело, Беранкрш и Беранске стране, који се већ помињу у средњовјековним писаним изворима, као што је Шудиковски поменик. У поменику се помиње и насеље Беран, што све говори да је Беране, србско насеље још из периода средњовјековне Србије.
 
Остаци србског средњовјековног града Бихора
 
      Турци су ове крајеве опустошили у неколико наврата а најсуровије је било у доба велике сеобе Срба 1738. када је спаљена долина Лима сва насеља, све цркве и манастири а на овом подручју остаје пустош. Беране се обнавља послије тих погрома након Рудешке битке 1862. када су турци подигли касарну од порушеног манастира Ђурђеви Ступови. Ово је било први пут у историји ових крајева да турци на овом подручју граде утврђења. Тек је изградњом кућа, занатлијских радњи  и других објеката, Беране полако постало административно-управни и економски центар Доњих Васојевића. Дана 16. октобра 1912-те ово подручје Старе Србије и Беране су ослобођене од турског ропства послије 457. година  и припојене  Црној Гори. Беране су тада ослободиле добровољачке-устаничке снаге којима је командовао бригадир Авро Цемовић и Црногорска војска под командом сердара Јанка Вукотића. Догађај ослобођења Берана од турског ропства једино је обиљежило Удружење ратних добровољаца 1912-1918.,њихових потомака и поштовалаца из Берана, док локалне и државне власти нису прославиле овако важан датум који треба да буде дан општине Беране.
 
Први објекат сазидан у Беранама послије Рудешке битке била је турска касарна. изграђена је 1862.од камења манастира Ђурђеви ступови.Шта је то славила локална власт?                                                                                                 
                             
 
Први Дом трезвености у Беранама,којег је саградио краљ Александар Први Карађорђевић,  данас је Полимски музеј -(Зграда изграђена у вријеме Краљевине Југославије у њој су власти Берана 30. новембра 2012. подигле плочу  турском окупатору Ризван-бегу Јајчанину,наводном оснивачу града.)
 
У периоду између два свјетска рата од 1918. до 1941.Беране је доживјело препород, изградили су се бројни хотели, занатске радње, подигле су се зграде Општине, Гимназије, Дома трезвености као и други објекти и насеље тако од турске касабе прераста у варош. Беране се интензивно развија у градско насеље и током периода Краљевине Југославије,а нарочито послије Другог свјетског рата, добијајући атрибуте града. Највећа заслуга је за то припада сигурно индустријализацији, која свој врхунац доживљава 70-тих година 20-тог вијека.
 


  • Извор
  • Горан Киковић- главни и одговорни уредник Гласа Холмије


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА