BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Још једна нова влада

01.03.2013. год.

На европској политичкој карти - нова оставка. Ради се о влади Републике Српске, која улази у састав Босне и Херцеговине. Председник Републике Милорад Додик је у интервјуу за AFP објаснио овај корак неопходношћу да се влади „дода више енергије“.

Босанска економија пролази кроз тежак период. Ниво незапослености радно способног становништва је 42%, а скромни економски раст који је био забележен током 2010-2011, заменила је рецесија.

Парафразирајући класика руске литературе Лава Толстоја - може се рећи да је свака несрећна влада, несрећна на свој начин. Са ове тачке гледишта, премијер Републике Српске, који је управо добио отказ, боље је прошао од својих колега. И не случајно, Милош Шолаја, директор Центра за међународне односе, професор Факултета политичких наука Универзитета у Бања Луци, у разговору за „Глас Русије“ сматра да не би требало драмтизовати догађаје у БиХ:


Преузмите аудио фајл

У једној другој бившој југословенској републици- Словенији, „доајен политике“ Јанез Јанша је отишао под теретом корупционих скандала. Током неколико недеља коалициона влада се полако распадала, и током ноћи на четвртак 28.фебруара, парламент ове државе је објавио формирање новог кабинета Аленке Братушек.

Што се тиче Бугарске, и тамо лоше иде владајућој елити. Оставка кабинета Бојка Борисова се догодила након масовних анти-владиних демонстрација. Овим елитама, њихови бирачи много тога замерају, од некомпетентности до корупције- приметио је за „Глас Русије“ Дмитриј Данилов, шеф одељења европске безбедности Институа Европе при РАН:

- По мом мишљењу, европске државе као и раније имају тај раздор међу друштвом и влашћу. Становништво, цивилно друштво наставља да се са неповерењем односи према власти. Становништво очекује, да ће елите наставити да примењују ефикасне и дугорочне рецепте за спречавање социјално- економских проблема. А власт то не може да учини због своје некомпетентности, корумпираности, неодлучности итд..

Последње тенденције развоја ситуације у земљама Централне и Источне Европе неодвојиви су од ширих опште-европских процеса. Финансијска криза у ЕУ већ поприма политичке оквире. А то, је, дозволите, опасније од колебања курса евра или дивиденди државних облигација.

Петар Искендеров,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ru.wikipedia.org/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА