BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сирија: да ли је могуће брзо регулисање ситауције после терористичког акта?

Сирија: да ли је могуће брзо регулисање ситауције после терористичког акта?
23.02.2013. год.

Последњи терористички акт у центру Дамаска који је однео више од 50 живота, поново доводи у питање могућност скорог регулисања ситуације у Сирији. Одговорност за експлозије за сада није преузела на себе ни једна опозициона групација. О томе ће бити речи и на састанку новог државног секретара САД Џона Керија са министром иностраних послова Русије Сергејом Лавровом, који треба да буде одржан 26. фебруара у Берлину. Истина, посебног оптимизма поводом сусрета нема.

Још пре сусрета са својим америчким колегом Сергеј Лавров је изразио недоумицу поводом тога што су САД блокирале нацрт изјаве СБ УН за штампу који је припремила Русија и који садржи осуду терористичког акта у Дамаску. Лавров је после састанка у Москви са министром иностраних послова Кине Јангом Јиечијем директно рекао да Москва види у томе испољавање двоструких стандарда и опасну тенденцију повлачења америчких колега од основног принципа беспоговорне осуде сваког терористичког акта.

Џон Кери ће се упутити 24. фебруара у своју прву страну турнеју по Европи и Блиском Истоку. Вашингтон би хтео да учини ситауцију у Сирији једном од главних тема састанка са руским министром иностраних послова Сергејом Лавровом. Такву изјаву дала је представник Стејтдепартмента САД Викториј аНуланд.

- Очекујемо да ће Сирија бити у центру ове дискусије. Руски су већ примали генералног секретара Лиге арапских држава Набила ал-Арабија. Ускоро (наредне недеље) у Москву ће допутовати министр иностраних послова Сирије. Ми већ месецима говоримо да желимо да сарађујемо како бисмо убедили стране у конфликту да седну за преговарачки сто и да започну политички прелазни процес.

Нуланд је додала да САД позивају опозицију да пристане на преговоре са режимом. По њеним речима, они могу да буду одржани на било ком месту, укључујући Москву, као што је већ предлагао Сергеј Лавров.

Међутим руски експерти на разне начине оцењују могућности утицаја Москве и Вашингтона на ситуацију у Сирији.

Став САД по том питању омекшава, и договори између Вашигтона и Москве о сарадњи не само да су могући, већ и неопходни. У то је уверен аналитичар руског Института за Исток РАН Борис Долгов.

- О чему би могли да се договре Москва и Вашингтон? Пре свега о томе да прекину испоруке наоружања непознатим антивладиним групацијама у Сирији. Мислим да ће на томе бити акцентована пажња на преговорима. Наравно, биће потребан притисак и на групације опозиције, и на сиријско руководство, како би се одлучили на преговоре.

Ипак други угледан експерт за регион, председник Института за Блиски Исток Јевгениј Сатановски сматра да Вашингтон и Москва неће моћи да се договоре. Превише је велика разлика у прилазима. А сиријско регулисање је немогуће у принципу, говори Јевгениј Сатановски.

- Преговори не могу да доведу ни до каквог регулисања ситуације од самог почетка. Опозиција није једниствена. И значајни њен део ни у каквим преговорима неће учествовати. Она се бави џихадом и за њу није питање одлазак Асада, већ уништење шитске доминације у влади, физичко уништење алавита (огранак шита којим припад аи председник Сирије Башар Асад). Москва и Вашингтон у сиријској ситауцији могу да се договоре само о нивоу својих неслагања. И да фиксирају ова неслагања.

Опаске Сатановског индиректно потврђују и изјаве Нуланд да САД не намеравају да диктирају сиријској опозицији како да поступа.

Конфликт у Сирији је избио у марту 2011. гоидне. Прошле године је прерастао у грађански рат између власти и наоружане опозиције. По последњим подацима УН, за то време у земљи је погинуло око 70 хиљада људи.

Андреј Федјашин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Систем вредности који доминира Западом је „донео хаос“, сматра мађарски премијер


Високи званичник те милитантне групе изјавио је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинци добију своју државу

ЕУ мора да докаже да није вазал Сједињених Држава, изјавио је француски председник у уводном говору


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће


Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА