BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић

УНИВЕРЗИТЕТИ У КИНИ

УНИВЕРЗИТЕТИ  У КИНИ
05.01.2013. год.

Према подацима Министарства образовања Народне  Републике Кине (НРК) у овој најмногољуднијој земљи света делује око 2. 000 универзитеа на којима образовање стиче 9 милиона  студента. На око  500 кинеских универзитерта  студирају и страни студената. Ове  академске године у Кини високо образовање  стиче 300 хиљада студената из 175 земаља света, а највише их има на најпрестижнијим кинеским универзитетима –Пекиншком (више од 4 хиљаде) и Фуданском универзитету у Шангају (више од 3 хиљаде).

Систем високог образовања је вишестепен.   Сви студенти плаћају студирање, с тим што је разрађен и веома ефикасно длеује ситем стипендирања. Кинсеки универзитети шаљу своје студенте у иностранство на специјалситичке студије или на стажиарње, а годишње око 40 000 кинских студената борави на студијама ван своје земље.

Академска година у Кини почиње 1.  септембра и тарје до краја маја. Зимске ферије  трају од краја децембра до почетка фебруара (кинеске Нове године).

Сваки универзитет делује по свом статуту, а  опште право уписа имају  кандидати млађи од 25 година са сведочанство о завршеној средњој школи и положеним квалификационим испитом.

Основни наставни језик  је кинески

Основни језик на којему се изоди настава је кинески, премда се неки магистарски и докторски програми могу слушати и на енглеском, на којему се и полажу испити са тог степена.

Сви кински универзитети имају у свом сатаву одељење припреме за стране студенте. Језички  прогарми на свим универзитетима су приближно  једнаки, а пуни курс изучавања кинеског језика траје једну до две године.  Ниво знања кинеског језика  за упис на припремне курсеве    није од значаја  за упис. После  солидног овладавања кинеским језиком, страни студенти могу  се могу упсдоиати на жељене факултете   као и Кинези.

Развој  високог образовања и његово подизање на светски ниво

Почевши од 1955. Влада НР Кине предузима озбиљне мере за развој високог образовања и његово подизање до свтског нивоа. И отуда  није случајно, на пример, да НР Кина годишње у универзитеске прогрме и инфраструктуру  улаже средства еквивалентна  укупном годишњем  буџета Руске Федерације, док је удео Кине  у образовању страних студената на светском нивоу дупло већи него Русије. Ове две пограничне земље у којима је деценијама владала иста, комунистичка идеологија (коју је Русија напустила, а Кина задржала,) често се пореде  у достигнутом степену развоја у разним  областима,као најмногљуднија (Кина) и територијално најпростарнија (Русија).  

Национални пројекати посвећени развоју универзитета :пројекат -211

Развоју виског образовања у Кини је посвећено неколико националних пројеката. Један од њих је и Пројекат -211 који је разрадило Министарство образовасња НРК  1995. г. према којему је у земљи оформљено око 100 најважнијих, кључних универзитета. Управо њима је поверено да припремају  елитене специјалисте за остварење националних пројеката развоја у економској и друштвеној сфери. Укључивање универзитета у овај списак је верификација    да он испуњава међуанародне стандарде  у научним истарживањима и школовању  специјалиста.  У текућој  години  у овај пројекат је укључено око 110 универзитета у Кини, што чини око 6 процената укупног броја универзитета. На првој етапи програма  која је трајала од 1996.  до 2000.  г.  дражава је за њихову реализацију издвојила око 2,2 милијарде долара.

Пројекат 985 - развој система високог образовања

Пројекат-985 за развој система високог образовања у Кини усвојен је у мају 1998. г. Основни циљ  овог пројекта  је да се у сарадњи са покрајинским владама  неколико водећих унверзитета у земљи доведе до светског нивоа. У првој фази је било одабрано за овај подухват 9 престижних универзитета који су добили средства за развој на период од  три године у укупном износу од 11,4 милијарде јуана, а касније је тај списак проиширен и обухватио је 30 универзитета.

Централна Влада стимулише упис страних студената

Осим наведених мера, Влада НР Кине  стимулише долазак страних студената  и у те свхе се дају стипендије и  уводе олакшице за странце. Године   2007. стипендије  је добило 10 хиљада страних студената који су  се образовли  на кинеским универзитетима, док је тај број након три године (2010.) повећан два  пута.  По мишљењу надлежних  службеника из Министарства образовања,овако широк пријем страних студената помаже  кинеским високошколским установама  да добију међуанродни статус  и  стимулише их  на даљи, бржи и квалитетнији  развој образовања у  овој земљи са узорном динамиком свог свеукупног просперитета.   

Либерализоавни прописи за упис страних студената  

Са том жељом промењени су пропси којима се ограничавао упис страних студената, па тако сада кинески универзитети не морају више  тражити одборење Владе за пријем студента-странаца .

Популарност кинеских образовних услуга ће у најскорије време зантно  порасти, прогнозирају експерти ,истичући при том да квалитет обарзовања у Кини   већ досеже међуанродне стандарде, а остао је знтно   јефтинији  као што је био и досад  него у Европи, САД и Русији.

Висок ниво образовних  садржаја

Напори Владе НРК на развоју и подизању  до светског нивоа националних универзитета  уродили су плодом. Без обзира на тешкоће и сложености  учења кинескеог језика, број стараних студента у Кини се повећава сваке године.   

Образовање у Кини традиционално ужива огроман углед и значај  што  директно утиче да  се образовни садржаји у школама и на унерзитетима  задржавају на високом нивоу. Универзитети у овој земљи добијају значајна средства за развој и унапређење наставно-образовне базе. Сви универзитети имају своје територије, савремене технички опремљене корпусе и комфорне услове  за одмор и рекреацију студената –фудбалске стадионе и безброј  терена за одбојку, тенис, кошарку. Осим тога, при самим универзитетима постоје спортске дворане и фитнес-клубови.

Посебни домови за стране  студенте

Сви кинески  унверзитети страним студентима омогућавају смештај у студентске домове у време док студирају. По правилу студенти из иностранства станују одвојено од кинеских. У понуди имају различите типове соба-једнокреветне и двокреветне  са различитим нивоима комфора. Такође има и соба са три или четири кревета. Накнада за боравк у дому заиси од нивоа комфора који у њима уживају.

Разуме се да ниво боравка у студентском дому зависи у извесној мери и од  угледа  самог универзитета на који су страни студенти уписани. Висок углед имају они студентски домови који се налазе недалеко од универзитета, а имају библиотеке, ресторане, спортску дворану, места за одмор, као и организоване сервисе за пружање услуга, (прање  веша и  разне поправке, телефоне,интернет, чајне кухиње и др. ) 

Обавезно плаћање шест месеци унапред

У већини кинеских универзитета  плаћа се боравак у домовима  и остале услуге за шест месеци унапред,као једна врста депозота . Уколико  се остане мање од шест месеци,враћа  се преостала сума приликом одласка.

Пет најбољих универзитета у Кини по светскоим рејтинзима

Као што је познато, постоји више рејтинга светских универзитета. Поред „светских“, популарни су и „национални“ рејтинзи. Њихови резултати се разликују с обзиром да сваки истраживачки центар приликом састављања рејтинга примењује  сопствену методологију оцене образовне институције- од доприноса развоју науке  и технологије до саме популарности универзитета међу студентима и њиховим родитељима. Тако,на овај или онај начин,у свету потоји неколико ауоторитативних рејтинга који се веома  уважавају како у  академској, тако и  уопште у широј јавности, а на које се оријентишу матуранти из целог света при избору факултета на који би се уписали.

Приметна је тенденција    кинеских универзитета да заузму што боље позиције на светским ранг- листама.  

На рејтингу World University Rankings  који сваке године саставља  Тајмс (The Times) на ТОП -200 најбољих универзитета  света ушло је и пет универзитета из Кине:

Универзитет Tsinghua  из Пекинга (49.  место), Пекиншки универзитет (52.), Универзитет Фудан , Шангај (103.), Шангајски универзитет  Јуао Тонг (153), Нанкингски универзитет (168.).

Универзитет Tsinghua  кинески универзитет број 1.

Један од најбољих универзитета у Кини основан је 1911. Универзитески кампус је изграђен на месту где се налазио царски парк „Шујму Ђинхуа „ у северо-западном делу Пекинга. Године 1952.  универзитет је реорганизован:правни, пољопривредни, социолошко -хуманитарни  факултети су били искључени из његовог састава, па је остао само универзитет за техичке науке. Универзитет је тешко страдао у деценији од 1966-1976.  у време тзв Културне револуције  када је постао поприште  битке различитих маоистичких јуришника. Године  1980.  поново успоставља свој  вишепрофилни карактер. Сада  се на многим светским рејтинзима Tsinghua   означава као унивеерзитет број 1.  У Кини.

Висок углед Школе за економију и менаџмент у саставу овог универзитета

У истој мери као и универзитет,   углед и популарност међу студентима  ужива и његова  Школа за економију и менаџменат  која ради по прогарму МВА,а настава се изводи и на енглеском језику. Ово је  прва кинеска бизнис школа са стеченом   акредитацијом међуанродних асоцијација за бизнис  образовање AACSB  и EQUIS.

Пошто уноверзитет Tsinghua по традицији  висока школа у којој се  студирају  претежно егзактне и природне  науке, слови као  школа мушкараца :   однос броја студената и студенткиња  је 9:1, за рaзлику од Пекиншког универзитета у којему је у потпуности  зaступљена полна равноправност :подједнак броја студената оба пола.  Стога је распрострањена шала да  студенти  са  Tsinghua имају истегнуте вратове од непрестаног гледања преко пута, у комшилук, на Пекиншки универзитет.   Иначе,ова два универзитета налазе се један наспрам другог у рејону Хајден на северозападу Пекинга, одвојени само једном улицом. Оба унверзитета су чувена по својим живописним кампусима  окружени   парковима  на територији бивших царских вртова династије Цин  упоредо са прелепим језером и занменитим Летњим Дворцем, у окружењу традиционалних кинеских пејзажа.

Студентска друштва ова два универзитета  као добри суседи повремено организују, дружења, сусрете и такмичења, али    то не  не умањује страсну конкуренцију  међу њима. Не дешава се ретко да једни друге пецкају разним шалама и духовитим опаскама, својстевнмим младалачком академском духу.   

Са овог универзитета су изашли многе позанте лчности из  уметничког, а посебнмо из политичког живота, међу којима је најславнији Ху Ђинтао, актуелни предсеник НР Кине.  Врло је популарна анегдота којом се објашњава чињеница да је  са уноверзитета Tsinghua изашао  далкео већи број славних  личности  него са суседног и конкурентског, Пекиншког :пошто  је на њему мало колегиница,, студнетима не преостаје ништа друго него да се удубе у учење.

Како би ишао укорак са развојем  савремене науке и технике, кинески универзитет број 1.  непрестано реформише своје факултете и институте  образујући  нове специјалисте  из  техничких, природних, хуманистичких,економско-управних, правних, медицинских  наука  и уметничких дисциплина. Међу бившим студентима  овог универзитеа велики је број угледних научника,државних рукводилаца, успешних предузетника   који су дали и дају непроценњив допринос за проспериет савремне Кине. Суочен са изазовом  21.  века, универзитет Tsinghua  се спрема да  постане многопрофилнији, научно истарживачки, педагошки, отоврени  универзитет највишег светског ранга.

За проткли век и још једну годину приде свога постојања универзитет  Тsinghua успешно се развијао у различитим  областима науке и технике, економије, управљања, хуманистичких и друштвемох наука,права, медицине, уметности. Као водећи научно-истраживачки  центар високог образовања,  овај универзите је дао одлучујући допртиносу развоју Кине и осталог света. Међу 160. 000  бивших студената овог универзитеа огроман је број  водећих научних радника, инжењера, педагога,политичких лидера, привредника.  

Сада  се на универзитету Tsinghua образује 31. 000 срудената и 17. 000 магстара, а универзитет активно учествује у међуанродниј размени студента. У настави је анагажовано укупно  7. 499 предавача и сарадника, од њих су  2. 133 (28, 44%) предавачи, 1064 (18,45%) професору, 1813 (3,44 %) доценти, 24 су акдемици, чланови  Кинеске акаденије наука,док су  25 професора  члланови  Академије  инжењерско-техничких наука НРК.

Пекиншки универзитет-Мао Цетунг помоћник бибилиотекара

Од самог момента свог оснивања, 1898.  г. ,Пекиншки универзитет је  постао један од најпрестижнијих високо образовних установа  у Кини. Године 1952.  г. овај  универзитет је први у Кини почео да прима  студенте  из иностранства који су изучавали кинески језик као страни.

Пекиншки  универзитет се дичи својом  библиотеком  која на својим полицама   има 6,5 милиона томова  и представља највећу универзитетку библиотеку у Азији. Сваког викенда недалеко од здања библиотеке одржава се антикварни  сајам  на којему је могуће наћи стара и ретка издања књига на свим светским језицима.  

Једна занимљивост : на територији универзитетског кампуса у близини Западних  врата  налази се невелико вештачко језеро. Сходно предању, ако  неки  бруцош почне да се кочопери, старији студенти ће га научити реду и поштовању старијих колега тако што ће га бацити у воду.

Многи бивши сруденти и сарадници пекиншког универзитета постале  су позанте и утицајне личности, али најславнији и најутицајнији  међу њима је био свакако  Мао Цетунг  који је 1916.  радио у овој установи као асистент библиотекара.

На излазу из Запдних врата  кампуса налази се улица са  мноштвом малих кинеских ресторана у које многи студенти навраћају у ситне сате кад универзитески ресторани и мензе већ не раде, да би нешто презалогајили.  Најпопуларнија  студентска закуска су пилећа крилца  чувена  као „West Gate Chicken Wings „.

Постоји и тужна статистика: скоро сваке године на Пекиншком универзтету  догоди  се по један покушај самоубиуства –процес  високог образовања у Кини је повезан са високим психичким притиском који неки студенти нису у стању да савладају.

Једно од најомиљенијих места на  кампусу се зове „Троугаоник“ (Triangle)  где се налази табла са најразличитијим обавештењима са које се могу  сазнати  све последње новости о предстојећим активностима и мерама, биоскопски и позоришни репертоар, распоред вечеринки  и забава, а такође се ту могу наћи и партнери за изучавање језика.

Универзитети у Шангају : Фудан  и  Jуао Тонг

Као што постоји ривлство два универзитета у Пекингу (Tsinghua  и Пекиншког)исти је однос и међу два у Шангају-Фудана и Шангајског универзитет Јуао Тонг (Shnanghai Jiao Tong University)  у граду са преко 50 вискошколских установа у којима универзитрско образовање стиче  преко 130. 000 студента.

Јиао Тонг се сматра  набољим у техничким,  док  је Фудан лидер у хуманистичким и природним наукама. На светском рејтингу  унверзитета хуманистичких наука Фудан је на 45. месту. Овај универзитет је основан 1905.    г.  и једна је од насјтаријих и најпрестижнијих  високо обаразовних инститиција у НР Кини. Од  свих универзитета  Шангаја, Фудан је најпозантији и најпопуларнији међу студнетима који стижу из целог света у овај азијски мегалополис да изучавају кинески језик. Студнети су посебно задовљни  што је наставним планом изучавања кинеског језика обухваћен и програм учења и допунских општеобразовних предмета као  што су кинеска економија,кинеска књижевност, кинеска историја,наука о Кини и др.

Иначе, универзите Фудан располаже са четири кампуса у центру града. Високо здање The Guanghua Twin Tower,које се налази у средишту главног корпуса у рејону Handan је највиша зграда  која се уздиже на територији неког универрзитетског кампуса у Кини и устремљује  се небу под облаке својом висином од 140, 5 метара.  

Јиао Тонг универзитет -један од најстаријих у Кини

Шангајски универзитет Јиа Тонг (Shanghai Jiao Tong University)  осниван је 1896.  г.  и   један је од најстаријих  и најутицајнијих у Кини са угледним предавачким кадром. Више од сто познатих научних радника укључујући и три добитника Нобелове нагарде укључена су у  консултанстки тим овог шангајског универзитета.

Јиао Тонг је распрострањен на шест кампуса у различитим деловима града. Главни универзитетски кампус је у рејону Xihui и већину објеката  чине    историјска  здања подугнута током XIX и почетком XX   века, па се отуда на локацији кампуса стално изводе радови на рекострукцији и рестаурацији.

На територији камоуса у рејону  Xuhui такође је лоцирано  врло интересантно здање  Музеја морепловства –C. Y. Tung Martime Museum,чија основна ескпозција садржи карте, географске  и архивске матероијале  у којима је сабрана историја морепловства  у Кини.

До сада је на овом универзитету укупно дипломирало више од 100 хилљада студената, међу којима је и бивши председник НР Кине Ђианг Цемин. Више од 200 чланова Кинеске академије наука и Кинеске Инжењерисјке  академије  завршило је студије на овом универзитету.

Универзитет у Накингу основан 258. г. - један од насјтаријих у  свету

Накински унивезитет се налзи као што му и име каже у древној кинској прстоници –граду Накингу  у провинцији Ђаонсу   и један од најпрестижнијих   у НР Кини. Претходник данашњег био је царски универзитет  основан 258. г.  што га чини једним од најстаријих на целом свету.

У савременом формату унверзитет  у Накингу је настао 1915.  И за дуги период свог псотојања преживео бурну историју   врло често иступајући као слободоумни центар опозиције супростављен актуелним властима, како доликује једној високошколској установи којом се диче не само бивши студети него и цела нација и држава, -преци, савременици и потомци. 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер

НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова

Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


За разлику од Запада, Москва никада неће „укинути“ ниједну страну културу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА