BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Veštačka inteligencija će zameniti umetnike?

Veštačka inteligencija će zameniti umetnike?
28.10.2023. год.
Umetnici i muzičari su oduvek bili izvor kreativnosti i inspiracije za čitav svet. Međutim, s dolaskom veštačke inteligencije (Ai, Artificial intelligence) i njenim sveprisutnim alatima, umetnička zajednica suočava se s izazovima i opasnostima koje se moraju razmotriti.
 
Prva i očigledna opasnost leži u zameni umetnika i muzičara veštačkim inteligentnim sistemima. Veštačka inteligencija može generisati muziku, slike i druge umetničke forme brže i jeftinije nego ljudi. To može dovesti do gubitka poslova i prihoda za umetnike koji se suočavaju s konkurencijom mašina. Osim toga, moglo bi se smanjiti vrednost rada umetnika, jer bi se lako moglo doći do generisanih umetničkih dela, a to bi moglo dovesti do devalvacije originalnih umetničkih stvaralaštava.
 
Druga opasnost je gubitak individualnosti i autentičnosti u umetnosti i muzici. Umetnici i muzičari izražavaju svoje emocije, iskustva i kreativnost kroz svoje radove. Korišćenje Ai za generisanje umetnosti može dovesti do uniformnosti i nedostatka dubine u izražavanju. Bez ljudske empatije i iskustva, dela stvorena veštačkom inteligencijom mogu nedostajati dubini i emocionalnoj povezanosti.
 
Takođe, postoji zabrinutost i u vezi sa korišćenjem veštačke inteligencije za plagijat i krađu autorskih prava. Ai može lako generisati dela koja su slična ili čak identična originalnim delima, što može dovesti do kršenja autorskih prava i smanjenja priznanja i zarade umetnicima i muzičarima. Korišćenje veštačke inteligencije u umetnosti i muzici može dovesti do problema sa etičkom odgovornošću. Postavlja se pitanje ko je odgovoran za dela generisana veštačkom inteligencijom, i kako se rešavaju moralna i pravna pitanja u vezi sa tim. Kako se umetnička dela generišu bez svesti i empatije, moguće je da se stvore dela koja su neprikladna ili čak štetna.
 
Veštačka inteligencija donosi sa sobom brojne potencijalne opasnosti za umetnike i muzičare. Umetnici moraju pažljivo razmotriti kako koriste AI u svom radu i kako se nose sa ovim izazovima. Iako veštačka inteligencija može biti korisna kao alat, ne sme se dozvoliti da zameni ljudsku kreativnost i autentičnost u umetničkim delima. Takođe, potrebno je razmotriti etičke i pravne aspekte korišćenja AI u umetnosti kako bi se zaštitila prava umetnika i očuvala jedinstvenost njihovog stvaralaštva.
 
 
Ivan Trajković 




Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Мештани села Рашчићи код Ивањице годинама безуспешно покушавају да реше проблем буке и загађења који су директна последица рада каменолома у власништву фирме \"Путеви” Ивањица.


Министар спољних послова Руске Федерације Сергеј Лавров изјавио је у интервјуу за Алтернативну телевизију да је циљ да се Срби сломе још увијек траје.

У области корпоративне исхране, апликација Ордера претставља иновативно рјешење у задовољавању потреба запослених. Са модулима као што су Топли оброк, Кетеринг, Ресторани, Онлајн Шоп, Ордера нуди велике могућности за...


Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА