BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

САД: Москва одговорна за дезинформације и провокације које се шире о Закону о вјероисповјести

САД: Москва одговорна за дезинформације и провокације које се шире о Закону о вјероисповјести
21.02.2020. год.


"Дезинформације које се шире о Закону о слободи вјероисповјести су намјерна провокација, за коју је прије свега одговорна Москва, рекао је у интервјуу за "Глас Америке" замјеник помоћника америчког државног секретара и специјални изасланик за Западни Балкан Метју Палмер.

Глас Америке: Црногорска влада и Србска православна црква започеле су дијалог о Закону о слободи вјероиповести који је изазвао протесте у земљи и у региону. Шта САД очекују од тог дијалога?


Палмер: Ми очекујемо да ће разговор бити отворен и транспарентан, вођен у доброј вјери, а са циљем да се дође до разумјевања о томе како се овај закон може примијенити, а да заштити интересе црногорске владе, грађана Црне Горе, али и легитимне интересе СПЦ.



Глас Америке:
Да ли ће САД посредовати у дијалогу у неком тренутку, јер обе стране за сада чврсто остају при својим позицијама?

Палмер:
Дијалог је тек почео, премијер Марковић и митрополит Амфилохије су се тек састали 14. и то на Дан заљубљених, Светог Валентина, то мора да је добар знак. Надамо се да ће процес добити на замаху, а ми ћемо наставити да држимо отворени канал комуникације са свим странама и да се залажемо за компромис и дух сарадње, док они раде на проналажењу мирољубивог рјешења.



Глас Америке:
СПЦ тврди да је закон дискриминаторан и да је циљ да се одузме имовина цркве, а црногорска влада то демантује. Да ли САД верују да је закон дискриминаторан и да му је циљ да се ослаби утицај СПЦ у Црној Гори?

фото: © Борис Мусић / Митрополија

Палмер: Видјели смо мишљење Венецијанске комисије о закону. Јако је важно да иза разумјевања између владе и цркве о том како ће закон бити примијењен у пракси и шта то значи у практичном смислу. Надамо се да ће овај дијалог премијера и митрополита довести до узајамног разумјевања.

Глас Америке: Али САД не заузимају никакав став о закону и о његовом садржају?


Палмер:
Kако разумијемо, закон сам по себи је у складу са црногорским обавезама, као кандидата за чланство у ЕУ, многе европске државе имају сличне такве законе. Размијемо забринутост коју изражава СПЦ и важно је да о томе разговарају влада и црква и да се смире тензије које је овај закон изазвао и да се елиминише ризик од насиља на улицама.


фото: © Борис Мусић / Митрополија

Глас Америке: Закон је изазвао тензије између Црне Горе и Србије, било је веома оштре реторике српких званичника, како то видите?

Палмер: Било је много дезинформација око закона и спора између владе и СПЦ. Јако смо забринути када чујемо шта долази из руских извора који често користе српске посреднике. Многи извештаји које су урадиле компетентне, професионалне и озбиљне институције у ЦГ, идентификовали су огроман број намерних дезинформација, лажних вести емитованих са намером подизања тензија, да се ово претвори у етничко питање између Срба и Црногораца, када га не треба гледати као етничко питање. То је намерна провокација и сматрам да одговорност за то највише лежи на Москви.


Глас Америке:
Да ли Русија користи СПЦ за промовисање својих интереса и изазивање подјела у Црној Гори и у региону?

Палмер: Сигурно мислим да је то ризик. Руси виде овај закон као рањиву тачку коју могу да искористе, као прилику да направе раздор између Србије и Црне Горе, да повисе тензије. Русија, која одбија да прихвати реалност у Европи после Хладног рата , види ситуацију у којој постоји велика напетост као нешто нешто што је њен стратешки интерес на Западном Балкану , а то је супротно од онога што желе да виде Сједињене Државе. Ми желимо да видимо мир, хармонију и сарадњу у региону, где земље сарађују да би превазишле разлике. Руси свакодневно раде на томе да продубе и повећају те разлике и пођеле



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Борис Мусић / Митрополија/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА