BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Почела са радом прва плутајућа нуклеарна електрана на свету „Академик Ломоносов“

20.12.2019. год.

Прва плутајућа нуклеарна електрана на свету "Академик Ломоносов" почела је са радом, саопштила је прес служба концерна Росенергоатом.

"19. децембра 2019. године у граду Певек (Чукотска аутономна област) плутајућа нуклеарна електрана (ФНПП, пројекат државне корпорације `Росатом`) испоручила је први пут електричну енергију изолованој мрежи Чаун-Билибинског енергетског чвора у Чукотском аутономном округу", наведено је у саопштењу, преносе РИА Новости.
 

 
 
Наглашава се да је ово историјски догађај не само за руску, већ и за светску нуклеарну енергију. Планирано је и да следеће године електрана буде повезана са топлотним мрежама Певека и стављена у комерцијални рад.






„Академик Ломоносов“ има два реактора КЛТ-40С. Они поседују посебан безбедносни систем који им омогућава да се по потреби искључе, чак и ако посада није присутна или нема напајања.


Реактори су способни да производе до 70 мегавата електричне енергије и 50 гигакалорија топлотне енергије по сату. Сам брод дугачак је 140 метара и дизајниран је да задовољава високе безбедносне стандарде, односно да било какав судар с другим бродом или стеном, или природна катастрофа не могу оштетити реакторе. Радни век плутајуће електране је 40 година.


  • Извор
  • фото: © Александр Рюмин / ТАСС/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА