BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Кинеско-индијским истраживањем Месеца се може супротставити доминацији САД-а у космосу, те поправити међусобни односи

РТ: Кинеско-индијским истраживањем Месеца се може супротставити доминацији САД-а у космосу, те поправити међусобни односи
25.07.2019. год.


Понуда Пекинга да ради заједно са Њу Делхијем на истраживању Месеца могла би ојачати билатералне односе и подстаћи међународну иницијативу за сузбијање једностраних амбиција Вашингтона у космосу, кажу аналитичари за РТ.

Друга индијска лунарна мисија "Чандрајан 2" у понедељак је успешно стартовала са космичке станице Срихарикота. Након успешног лансирања, портпарол Министарства спољних послова Кина Хуа Чунинг саопштила је да је Пекинг спреман да ради с Индијом и другим земљама на истраживању космоса.


Кинеска лунарна сонда "Чанге 4", успешно је стигла до далеке стране Месеца у јануару. Чунингова верује да би заједнички рад промовисао "заједничку мисију човечанства" усмерену на истраживање Месеца и шире.

Понуда би могла бити начин да Пекинг обнови односе с Њу Делхијем, те да се спречи Вашингтон да осигура монопол на Месецу или космосу у целини, сматрају аналитичари.



Амбициозни предлог


Припрема заједничких мисија у космосу је “веома компликован” подухват, изјавио је за РТ Каи Уве Шрогл, председник Међународног института за космичко право. Као таква, кинеска понуда је више дипломатска увертира него конкретан, спреман за извршење предлог. То, међутим, не искључује могућност да две земље у будућности заједно делују у космосу.

„Када имате напетости у односима, тражите подручја која су отворена за сарадњу. Један је култура, други је наука”, додаје Шрогл.

"Мислим да је логичан потез Кине, ако желе да имају боље односе с Индијом, да предлажу активности у тим областима."



Др. Рам С. Јакху, професор међународног космичког права на Универзитету Мекгил, мисли на сличан начин, уз напомену да позив "на крају треба или би требао довести до заједничких улагања".

Супротстављање САД-у у космосу?

Размена технологија и сарадња у космосу такође могу да послуже као начин да се надмећу са америчким плановима за доминацију у космосу.

“И Кина и Индија би такође могле бити заинтересоване за заједнички рад како би престигле САД које такође намеравају да путују на Месец. САД желе да оснују базу на Месецу коју би могле да искористе да искључи друге“, рекао је Брус Гагнон, координатор Глобалне мреже против ширења оружја и нуклеарне енергије у космосу.

„Индија вероватно препознаје да ће њена будућност бити светлија радећи са растућом Кином, а не са опадајућом Америком. Ова реалност би веома добро могла да осигура да обе земље одлуче да им је боље да раде заједно.”

Међународна сарадња у космосу, напоменуо је Гагнон, важна је како би се спречила милитаризација космоса. Он је навео УН-ов Уговор о космосу и Споразум о Месецу, у којима се наводи да су "планетарна тела власништво целог човечанства."


Извор:
 Восток / РТ

 



  • Извор
  • Индијски научници током рада на модулима лунарне мисије „Чандрајан 2“ фото: © Reuters / Chris Thomas / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА