BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Кина нуди Индији заједничко истраживање Месеца, те честита успешан почетак лунарне мисије

РТ: Кина нуди Индији заједничко истраживање Месеца, те честита успешан почетак лунарне мисије
23.07.2019. год.

 


Само дан након што је Индија успешно лансирала на Месец "
Чандрајан 2" на Месец, Пекинг је саопштио да је спреман да се удружи са Њу Делхијем у истраживању природног сателита Земље, што би могло понудити начин да се поправи веза са њеним суседом.

Кина поздравља почетак индијске мисије "Чандрајан 2", изјавила је портпарол Министарства спољних послова Хуа Чунинг на конференцији за новинаре у Пекингу.

"Спремни смо да удружимо снаге са Индијом и другим земљама у спровођењу истраживања на Месецу", рекла је она, додајући да је "заједничка мисија човечанства" да сазна више о Месецу и даље.


Осим тога, постоје и други знакови да је индијско лансирање наишло на похвале у Кини. Ву Вирен, шеф кинеског програма за истраживање Месеца, пожелео је успех Индији у слетању на Месец "упркос претходним кашњењима".

Међународни напори да се истражи Месец такође су мотивисали Кину да крене напред, али његн космички програм не значи да ће се Пекинг "такмичити са било ким око тога", рекао је Ву.

У понедељак je друга лунарна мисија Индијe успешно покренута са космичке станице Срихарикота. Космички брод је већ ушао у Земљину орбиту, где ће остати три недеље пре него што почне да се креће према Месецу.



Ако све буде ишло по плану, Индија ће постати четврта земља која ће сигурно слетети на површину Месеца. До сада су само СССР, САД и Кина биле у стању да то ураде. "Чандрајан 2" је спреман да прикупи податке и слике са Месечевог мало истраженог Јужног пола.

Кинеска сонда "Чанге 4", успешно је слетела на јужни пол у јануару. Она истражује геологију региона, спроводи биолошке експерименте и бележи слике које се преносе назад на Земљу.

Ако се Кина и Индија удруже у истраживању Месеца, то би отворило пут за две силе да поправе односе нарушене током дугогодишњег геополитичког ривалства. Обе земље имају нерешене граничне спорове који су их повремено уплитали на чарке на граници у дужине 3.500 километара.

 Извор: Восток / РТ



  • Извор
  • фото: © Indian Space Research Organisation/Handout via REUTERS / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Систем вредности који доминира Западом је „донео хаос“, сматра мађарски премијер


Високи званичник те милитантне групе изјавио је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинци добију своју државу

ЕУ мора да докаже да није вазал Сједињених Држава, изјавио је француски председник у уводном говору


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће


Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА