BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Уништено више од 20 надгробних споменика у Липљану

Уништено више од 20 надгробних споменика у Липљану
14.07.2019. год.


У ноћи између петка и суботе, непознати вандали поломили су, порушили и уништили више од двадесет надгробних споменика на православном гробљу у Липљану. Канцеларија за КиМ тражи осуду и реаговање против мржње.

Од преузимања ингеренција међународне заједнице на Косову и Метохији, ово православно гробље је више пута било на мети вандала.

"Преко двадесет споменика је порушено. Позвали смо полицију, то смо једино могли, и ево и сами можете да видите шта је овде урађено. Дешавало се и раније, рушили су споменике који су ближе путу. Овог пута су ушли дубље у гробље, да се ваљда не види, не примети, и порушили су преко двадесет спомен плоча, а на једној плочи су извршили и нужду", рекао је за РТВ Грачаница председник српске заједнице у Липљану Јовица Мирић.

Преостали Срби сматрају ово поруком да нису пожељни у Липљану.

"Са великим болом и тугом су наши мештани добили прву информацију да су уништена два надгробна споменика. Међутим, када смо дошли на лице места, видели смо да је више од двадесет споменика срушено, поломљено, уништено. Шта ми преостали Срби још можемо да очекујемо, ако им и наши мртви сметају. Ово је порука да не желе суживот са нама, да нема будућности овде за нас", истако је Зоран Радић, представник Срба у општини Липљан.

Увиђај је извршила косовска полиција.
 
Рушење више од 20 србских надгробних споменика у Липљану, у ноћи између петка и суботе, показује да је идеологија мржње и даље свеприсутна међу сепаратистима, али и да је шовинистичко оргијање на Косову и Метохији чињеница која никога на западу не узбуђује, јер то су само србски гробови, саопштила је канцеларија за КиМ. 

Из Канцеларије поручују и да мржња која некажњено буја, без одговора и осуде, обично на крају пронађе и живу мету, и зато култура рушења и уништења мора бити третирана онако како се третира и у осталим деловима Европе - "јасном осудом и одлучном реакцијом".

"Да су било где у Европи у акту шовинистичке мржње уништени било чији надгробни споменици, то би била светска вест, емитована у првим минутима информативних емисија глобалних ТВ мрежа, међутим Липљан као да није у Европи, а србски покојници као да немају право на миран починак као покојници других европских нација", указује се у саопштењу.

Како се додаје, овај страшан и за сваку осуду инцидент ће евентуално бити забележен у неком од бројних међународних извештаја, и то вероватно само у фусноти испод закључка "да на самопроглашеном Косову цветају мир, љубав и демократија". 

"Спаљене цркве и манастири, узурпирана имања, порушени споменици и прекопани гробови, јесу права слика друштвене стварности на самопроглашеном Косову, и свако ко то негира јесте саучесник у тихом континуираном погрому који се годинама одвија над србским народом и хришћанским наслеђем на самопроглашеном Косову", указује Канцеларија у саопштењу. 

Председник општине Грачаница Срђан Поповић најоштрије је осудио рушење преко двадесет надгробних споменика на православном гробљу у Липљану и од надлежних затражио детаљну истрагу и проналажење одговорних.

"Овакви инциденти враћу нас у прошлост и не допринесе стабилизацији и свеукупном миру и изградњи поверења. Етничка, верска и културна различитост су високе друштвене вредности које морамо поштовати. Рушење надгробних споменика на православном гробљу у Липљану представља вандализам који је непримерен савременој цивилизацији, а који се нажалост понавља већ две деценије", истакао је Поповић. 

Указао је да су ови поступци за сваку осуду и у супротности са србским настојањима ка изградњи мирног и бољег живота за све грађане.

РТГ / ТАНЈУГ / РТС


  • Извор
  • фото: rtg.rs/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.

Законодавци ће ове суботе гласати о закону о помоћи, тврди Мајк Џонсон


Запад не може да обара руске ракете, изјавио је највиши дипломата ЕУ

Ко смо ми? Завичајно удружење "Хаџи Продан" основало је неколико е



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА